• 0

16 Aralık 2020, 22:33 - Anasayfa // SAĞLIK Haberi yazdır

G.O.P. Üniversitesi Hastanesi immün plazma tedavisine başladı

G.O.P. Üniversitesi Hastanesi immün plazma tedavisine başladı

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Cemal Pazarlı 'Şuanda hastanemizde immün plazma tedavisi için gerekli aferez sistemimiz kuruldu. Hızlı bir şekilde immün plazma tedariki sağlayabiliyoruz' dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi'nde korona virüs geçirip hastalığı yenmiş kişilerin geliştirdiği antikorların durumu ağır hastalara nakledilmesini öngören immün plazma tedavisine başlandı.
 
Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ahmet Cemal Pazarlı ise immün plazma tedavisinin hızlandırıldığını belirterek, "Daha öncenden immün plazma tedavisi için donörlarımız Samsun'a gönderilip oradan temin yoluna gidiliyordu. Şuanda hastanemizde immün plazma tedavisi için gerekli aferez sistemimiz kuruldu. Hızlı bir şekilde immün plazma tedariki sağlayabiliyoruz ve hastalarımıza hızlı bir şekilde uygulayabiliyoruz. Bu tedavinin en önemli yanı hastalara hızlı bir şekilde tanı konulup bu tedavi için endikasyonu varsa hızlı bir şekilde uygulanması. Merkezimizde böyle bir sistemin devreye girmesi bize zaman kazandırdı. Bu tür hastalar belli konuyla uzman hekimler tarafından değerlendirilip hangi hastaya tedavi uygulanacağını karar verip hızlı bir şekilde uygulayabiliyor" diye konuştu.
 
 
Pazarlı, Tokat'ta yeterli sayıda donör olduğuna dikkat çekerek, "Yeterli sayıda ilimizde donörumuz var. Hastaya gerek görüldüğünde hızlı bir şekilde plazma temini yapılıp uyguluyoruz. Plazma tedavisi hızlı uygulanması gereken bir tedavi. Hastalar zaman kaybını tolere edemeyebiliyor. Daha önce Samsun'dan temin yoluna gidiyorduk. Şuanda bu durum olanaklarımızdan dolayı hızlandı. Çok hızlı bir şekilde hastalara plazma tedavisi uygulayabiliyoruz. Daha önce İlimizde tedavi gören hastalarımız için immunplazma ihtiyacımız Samsun Kızılay vasıtası ile temin ediliyordu. Ancak bu tedavi için zaman çok önemli idi. Sayın rektörümüzün Prof. Dr. Bünyamin Şahin'in talimatlarıyla gerekli olan alt yapımız tamamlandı ve Üniversite bünyemizde, İlimizin mevcut dönor havuzundan çok kısa sürede konvelasan plazmalar hazırlanıp bu tedavi hastalarımıza uygulanmaya başladı." ifadelerini kullandı.
 
 
İmmün Plazma Nedir?

İlk kez 2019 yılının Aralık ayında Wuhan'da ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayıldığı için pandemi (salgın) olarak belirtilen Covid-19, dünya genelinde ülkemizde dahil milyonlarca insanı etkilemiştir. Hastalığın etkilerini ve bulaş sürecini azaltmak için pek çok önlem alınmıştır. Virüse karşı aşı ve ilaç tedavilerine yönelik çalışmalar ise halen hız kesmeden devam etmektedir. Hastalık ile mücadele konusunda adını son günlerce sıkça duyuran tekniklerden biri de immün plazma tedavisi olmaktadır. Bu uygulama sadece Koronavirus için değil, diğer pek çok hastalığın tedavisi için uygun olabilecek bir yöntemdir. Başarı oranı halen araştırılmaya devam edilse de özellikle yaşamı tehlikeye girmiş hastalarda halen hekimler tarafından uygulanmaktadır.

Plazma Tedavisi Nedir?

Hastalık geçiren ve sağlığına kavuşan hastaların kanlarına halen virüse karşı oluşan antikor ve proteinler bulunmaktadır. Bu protein ve antikorlar kan plazmasında serum adı verilen sarı sıvı alanda yer alır. İmmün plazma tedavisinde ise hastalığı geçiren ve sağlığına kavuşan kişilerden alınan kan plazmaları, durumu ağrı olan hastalara enjekte edilmektedir.

İmmün Plazma COVID-19 Tedavisinde Nasıl Kullanılıyor?

1900'lü yılların başından günümüze kadar tıp dünyasında bilinen ve uygulanan immün plazma koronavirüs için de umut vadeden bir uygulama olmaktadır. Geçmiş yıllarda yine dünyayı etkisi altına alan Ebola, SARS, MERS, H1N1 (Domuz Gribi) ve H5N1 (Kuş gribi) gibi salgınlarda da uygulanması önerilen bu yöntem denenmeye başlanmıştır. Yöntem ile birlikte Covid-19 hastalığına yakalanmış kişilerin kanında bu hastalığı yenmelerini sağlayan antikorlar bulunmaktadır.

İmmün plazma tedavisinde koronavirüs tanısı konulan ve tedavi süreci bittikten sonra iyileşen hastalardan alınan kan plazmaları Türk Kızılayı tarafından toplanmaktadır. Toplanan bu kan plazmalarındaki antikorlar, durumu daha ağır olan hastaların tedavisinde kullanılır. Böylece ağır vakaların iyileşmesinin hızlandırılması, henüz yeni hastalığa yakalananların ise ilerleme olmadan hastalığı yenmeleri amaçlanmaktadır.

Plazma Bağışı Nasıl Yapılır?

Plazma bağışı için tercih edilecek olan kişilerin Covid-19 tanısı almış, uygulanan tedavi ile iyileşmiş ve taburcu olmuş 18 ile 65 yaş arasında olması gerekmektedir. Bunların yanı sıra kişilerin kan vermeye engel olan HIV, hepatit sifiliz gibi hastalıkları olmamalıdır.

Plazma bağışı yapacak kişilere bağıştan önce test yapılacak ve kişinin koronavirüs ile enfekte olduğu belirlenecektir. Tedavi sürecinden sonra iyileşen kişi bağış yapmadan önce 14 gün bekleme sürecine girmelidir. Plazma bağışı yapmadan önce yeniden test yapılan ve negatif sonucu belirlenen kişiler bağışçı olarak Kızılay'a başvuracaktır. Bağış öncesi başvuran kişilerin klinik semptomları tamamen ortadan kalkmış olmalıdır.

Gönüllülük esasıyla verilen kan bağışı işleminden elde edilen plazma, aferez cihazı ile ayrıştırılacak ve diğer bileşenler yine kan bağışçısına geri verilecektir. Alınan plazmaya birtakım standart testler uygulanacak ve tedavi için bekleyen hastaların bulunduğu hastanelere ulaştırılacaktır.

Kan bağışı yapacak olan kişi için plazma alım işleminin hiçbir risk ya da tehlikesi yoktur. Virüs ile enfekte olan ve tamamen iyileşen kişilerden belirli aralıklar ile yeniden plazma bağışı alınabilir. Bu nedenle tamamen iyileşen kişilerin yeniden enfekte olmaması için Covid-19 14 kural için hassasiyet göstermesi, sosyal mesafeyi koruması ve maske takması önem taşımaktadır.
Kelkit Havadis


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Kelkit Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SAĞLIK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]