• 0

18 Aralık 2020, 21:59 - Anasayfa // SAĞLIK Haberi yazdır

A Haber ekibi Tokat'ta yoğun bakım ünitesini görüntüledi

A Haber ekibi Tokat'ta yoğun bakım ünitesini görüntüledi

A Haber muhabiri Murat Onur Tokat'tan yoğun bakım ünitesinden son durumu aktardı. Gögüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Cemal Pazarlı canlı yayında vatandaşları uyardı "Doluluk oranımız full" dedi..

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
Tokat G.O.P Hastanesi'nde yoğun bakımlarda ki doluluk oranı

 

A Haber muhabiri Murat Onur: Bölgede çok önemli hizmet veren özellikle covid-19 testleri pozitif çıkıp riskli grupta bulunan hastaların getirildiği Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Araştırma Hastanesi'ndeyiz. Şu anda o hastanenin yoğun bakımındayız.

 

A Haber muhabiri Murat Onur: Bakın burada uzman hekimlerimiz adeta konsültasyon yapıyorlar, Hastalar hakkında görüş alışverişi yapıyorlar. Yani bir konsey oluşturuyorlar ve buradaki doktorlarımız aralıksız bir şekilde her hasta için teker teker konsültasyon yapıyorlar. Ben hemen söyleyeyim; Enfeksiyon hastalıkları uzman doktorumuz, Göğüs hastalıkları uzman doktorumuz ve Dahiliye hastalıkları uzman doktorumuz. Üç doktor yoğun bakımda hastaların başında bekliyor. Cemal Pazarlı şu anda Göğüs hastalıkları uzmanı kendisi.

 

 

A Haber muhabiri Murat Onur: Hocam şu anda yoğun bakımda gerçekten önemli bir mücadele veriyorsunuz yoğun bakımda doluluk oranları şu anda nasıl?

  

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Cemal Pazarlı: Şu anda doluluk oranlarımız full bütün yataklarımız. Normalde biz Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi olarak kritik hastaların takibini yapıyoruz. İlimizde ve çevre illerde. kritik hastaları kabulünü yapıyoruz ve oluşturduğumuz diğer branşlarla birlikte konseyimizle bu hastaları değerlendirip Hastane Sağlık Bakanlığı kılavuzları eşliğinde uygun tedavilerine başlamaya çalışıyoruz.

 

Dediğim gibi biz daha çok ilimizde Pandemi Hastanesi olmadığımız halde hızlı bir şekilde yoğun bakımlarımızı vakalarımız arttığı için kovid hastaları için dönüştürdük ve kovid hastalarını kabul etmeye başladık. Kritik hastalar özellikle Çevre il ve ilimizdeki kritik hastaları kabulünü yapıyoruz ve birlikte karar verip hocalarımızla uygun tedavilerle takip etmeye çalışıyoruz.

 

A Haber muhabiri Murat Onur: Hocam, Şu anda mesela arkadaşlarımız içeride bir hastaya müdahale ediyorlar. Şu anda üç kişi o hastanın başında. Tamamıyla izole olmuş durumdalar. Hastaya baktığımız zaman sırtüstü yatar durumda görmüyorum ben, yüzükoyun yatar durumda görüyorum. Neden yüzükoyun yatırırsınız hastaları?

 

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Cemal Pazarlı: Bu hastaların tedavileri tabii tibbi tedavilerinin yanında ek olarak bazı önlemlere dikkat etmemiz gerekiyor. Özellikle hastaların hareket etmemesi ve yüzüstü yatması. Bu yüzüstü yatması hastaların akciğer fonksiyonlarına daha iyi geliyor. Özellikle akciğerlerin posteriol kesimleri dediğimiz arkalarının da havalanma artışı ve aslen oksijenlenmesini artırıyor. Bu tip tedavilerden hasta çok fayda görüyor. Tabii dediğim gibi tedavi, tıbbi tedavide şart. Bu hastalar titizlikle tarafımızdan değerlendirilip uygun tedavileri de ek olarak yapıyoruz. Sıkı da takip etmek lazım tabii bu hastaları. Özellikle tabii ki ilimizde ve vakalar son günlerde artmıştı tabii. Bu yüzden özellikle halkımızı uyarıyoruz. Maskeye, hijyen kurallarına, Mesafe kurallarına özellikle. Çünkü ilimizde tabii ki hastane olarak elimizden geleni yapıyoruz ama yatak sayıları şu anda full. Bütün hasta yoğun bakım yataklarımız dolu. Bu şekilde devam ediyoruz, Yoğun bir şekilde, Yoğun mesai de arkadaşlarımızla hep birlikte.

 

A Haber muhabiri Murat Onur: Hocam, hemen şunu da sormak istiyorum, Özellikle kısıtlamalar getirildi. Kısıtlamanın muhakkak bir faydasını gördünüz değil mi?

 

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ahmet Cemal Pazarlı: Son iki haftalık süreçte evet biz bunu gözlemliyoruz. İki hafta öncesine göre tabii ki vaka sayılarda bir azalma var, Hasta yatışlarında, Ağır hasta sayıları stabil gidiyor en azından. Ama iki hafta öncesi daha yoğundu. Şu anda gerçekten kısıtlamaların olumlu faydasını görmeye başladık Halkımızın da bu konuda duyarlı olmasını özellikle istiyoruz, Yani sadece kısıtlamalar önemli değil, İnsanların bireysel olarak da bunlara çok önem vermesi lazım. Onu öyle düşünüyoruz. Sadece kısıtlamalarla olacak şey değil. İnsanların da halkımızın da bu kısıtlamalara harfiyen uyması haricinde evden çıkmamaları konusunda özellikle uyarıyoruz.

 

A Haber muhabiri Murat Onur: Hocam, Teşekkür ederiz sizlere.

 

İşte! Şu anda bakın, Kameraman arkadaşım gösteriyor. Hastaya üç tane tamamıyla izole olmuş sağlık görevlisi aralıksız şekilde hastanın başında müdahale ediyorlar.

 

Burası Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesi.

 

Gerçekten burada hummalı bir çalışma var. Sağlıkçılarımız 7/24 adeta görevlerinin başındalar. Covid-19 hastalığına yakalanan vatandaşlarımızı tedavi edebilmek için burada yoğun bir mesai harcıyorlar.

 

Gecelerini gündüzlerine katıyorlar. Gerçekten onları da biz canı gönülden, Tüm sağlıkçılarımızı, Türkiye'deki tüm sağlıkçılarımızı canı gönülden tebrik ediyoruz.

 

Gerçekten Çünkü onların işi zor. Gerçekten zor. Biz şu maske, gözlükler ve o giydiğimiz tulumlar içerisinde yaklaşık yarım saat içerisinde bunaldık. Onlar 24 saat boyunca bu şekilde bu kıyafetler içerisinde aralıksız bir şekilde çalışıyorlar. O hastaların en iyi şekilde tedavi edilebilmesi için onlar da yoğun bir mücadele veriyor.

 

Tabii burada yine hemen şurayı gösterelim Ufukçuğum. Yine burada yoğun bakımdaki hastaların kalp atışları nabız atışlarının izlendiği monitörlerde yine bu alanda hemşirelerin ve sağlıkçıların 24 saat önünde duruyor, Herhangi bir ritim bozukluğu olduğu zaman veya hastaya müdahale etmeleri gerektiği zaman işte hemen sağlıkçı arkadaşlarımız yoğun bakımın bizim önümüzde için şu anda bir özel bir kaplama var, branda var. Onun arka tarafına geçiyorlar, Hemen müdahale ediyorlar.

 

İşte! Şu anda da bakın, A Haber ekranların da canlı yayında, Yoğun bakımda, O sağlıkçılarımızın nasıl mücadele ettiğini, Nasıl bir mücadele verdiğini sizlere gösteriyoruz. Evet Hikmet Öztürk, Bizler şu anda Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi'ndeyiz. Yoğun bakımdayız. A Haber ekibi olarak. Gerçekten burada üç tane branşı olan doktorumuz aralıksız bir şekilde nöbet tutuyor. Yoğun bakımda hastalarımızla ilgileniyor. Tüm hastalarımıza Allah şifa versin diyelim. Ama biz vatandaşlarımızı da bir kez daha uyarıda bulunalım. Lütfen maske, mesafe ve hijyen kurallarına özellikle dikkat edelim diyelim. 
Kelkit Havadis


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Kelkit Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SAĞLIK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]