• 0

30 Aralık 2020, 14:16 - Anasayfa // SAĞLIK Haberi yazdır

Cengiz Yakıt, 'Bir nefesin ne kadar değerli olduğunu öğrendim'

Cengiz Yakıt, 'Bir nefesin ne kadar değerli olduğunu öğrendim'

Tokat'ta yakalandığı koronavirüsü 10 günü hastanede 20 günlük tedaviyle atlatan İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastane Hizmetleri Başkan Yardımcısı Cengiz Yakıt (51), "Farkına bile varmadığım bir nefesin yaşam için ne kadar değerli olduğunu yaşayarak öğrendim" dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat İl Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastane Hizmetleri Başkan Yardımcısı Cengiz Yakıt, geçen ay koronavirüse yakalandı. Yüksek ateş, öksürük ve halsizlik şikayetlerinin yan sıra nefes darlığı çeken 2 çocuk babası Uçar, hastanede tedaviye alındı. 10 gün hastanede yatan Yakıt, 20 günde hastalığı yenip, sağlığına kavuştu. Cengiz Yakıt, zor günler yaşadığını söyleyerek, şunları anlattı:
 
"Hastalığımın onuncu gününde evde iyileşip görevime dönmeyi beklerken; yüksek ateş ve nefes darlığımın ortaya çıkması üzerine hastaneye yatmak durumunda kaldım. Yaklaşık 10 gün süren hastane tedavim sürecinde 39-40 dereceyi bulan düşmeyen ateşim, kan oksijen değerlerimde belirgin düşmeler, yoğun nefes darlığım ve ciğerlerimi yırtarcasına sürekli öksürük ile uykusuz geçen gecelerim oldu. 24 saat kesintisiz oksijen tedavisi aldım. Durumumun bozulup her an yoğun bakıma alınıp, solunum cihazına bağlanabileceğim korkusu ile sevdiklerimi bir daha göremeyebileceğim kaygısını yaşadım. Önce farkına bile varmadığım bir nefesin yaşam için ne kadar değerli olduğunu yaşayarak  öğrendim."
 
 
'TOKAT'TA İLK VAKA 19 MART'TA GÖRÜLDÜ'
 
Tokat'ta ilk vakanın 19 Mart'ta görüldüğü söyleyen Yakıt, "Takip ettiğimiz hastalar üzerinde yaptığımız gözlem sonucunda, Sağlık Bakanlığı'mız tarafından ücretsiz verilen ilaçları ilk günden itibaren düzenli kullanan hastaların çoğunun hastalığı daha az semptomlarla, kolayca atlattıkları ancak ilaçları kullanmayı reddeden hastaların önemli bir kısmında ise semptomların daha ağır seyrettiği, hastanelere gecikmiş, ağır vaka olarak geldikleri, tedaviye daha dirençli oldukları, hastane tedavi süreçlerinin daha uzun sürdüğü, içlerinden bir kısmının da yoğun bakıma alınmak zorunda kalındığı ve maalesef bazılarının da kaybedildiği izlendi" diye konuştu.
 
'LÜTFEN BU HASTALIĞI ÖNEMSEYELİM'
 
Bazı kişilerin hastalıktan korktukları için zamanında doktora gitmediklerini de ifade eden Yakıt, "Sağlık Bakanlığı'mız tarafından ücretsiz verilen ilaçları kullanmakta tereddüt etmektedirler. Bu hastalarımızda akciğerlere inen virüs kişiyi hızlıca solunum yetmezliğine sokup ölüme kadar götürebilmektedir. Kısa bir süre önce Covid-19 hastalığına yakalanıp uzunca bir süre hastanede tedavi olan, yoğun bakım sınırından dönen, ölümün soğuk elini ensesinde hisseden biri olarak söylüyorum. Lütfen bu hastalığı önemseyelim. Bu gibi olumsuz, üzücü tablolarla karşılaşmamak için bilinçli olmalı, maske, mesafe ve temizlik kurallarına tam olarak uymalı, Covid-19 aşısını yaptırmalı, karantina önlemlerine hassasiyet göstermeli, en ufak bir şikayetimizde bile mutlaka bir sağlık kuruluşa başvurmalıyız" diye konuştu.
 
 
DHA-Sağlık - Türkiye-Tokat
Kelkit Havadis


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Kelkit Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer SAĞLIK Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]