• 0

15 Kasım 2021, 20:07 - Anasayfa // POLİTİKA Haberi yazdır

Arslan, Akyamaç Kiraz Paketleme Tesisi temel atma törenindeydi

Arslan, Akyamaç Kiraz Paketleme Tesisi temel atma törenindeydi

Ak Parti Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, 'Kemalpaşa, Akyamaç, Kömeç, Yayladalı, Kocacık. Beş köyün bir araya gelmesiyle oluşturulan kooperatifin katılımlarıyla Kiraz Paketleme Tesisi temel atma törenindeydi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat merkeze bağlı Akyamaç Köyünde yapılacak olan Kiraz Paketleme Tesisi ve Soğuk Hava Deposunun temeli düzenlenen törenle atıldı. Törende TKDK İl Koordinatörü Fevzi Çiçek, İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan ve Vali Dr. Ozan Balcı konuşma yaptı.
 
Akyamaç Kiraz Paketleme Tesisi temel atma töreninde konuşan TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) Koordinatörü Fevzi Çiçek şunları söyledi:
 
'Burada çeşitli ünitelerimiz olacak. Burada boylama hatları, seçme ayıklama hatları, hijyen istasyonu, yıkama makinası, Forklift, gramajlama makinası, paketleme makinası, ambalajlama makinası olacak. Son derece teknolojik şartlarda üretilmiş, meyveleri, ürünleri her türlü hatasız ortaya çıkaran ve otomatik paketleme ekipmanları olacak. Diğer bir bölüm ise idari ofislerden meydana geliyor. İnşallah gelecek yılda bir sonraki proje döneminde de bu tesisin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere kooperatifimizle konuştuk güneş enerjisi güneş panelleriyle bu projenin devamını sunmayı düşünüyoruz.
 
 
Bu projenin inşaat bedeli 7,5 milyon lira. İnşallah biz bunun yüzde altmışını TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) olarak karşılamış olacağız. Yani 4,5 milyon lirası bizim kurumumuz tarafından hibe edilmiş olacak. Ayrıca bu tesis Avrupa Birliği projeleriyle desteklendiği için yüzde 18 bir kdv iadesi olduğu için devletimiz tarafından da dolaylı olarak 1,3 milyon liralık artı bir destek vermiş bulunacağız. Tesis kurulduğu zaman faaliyete geçtiği zaman ki şu anda firma temsilcileriyle yaptığımız görüşmede İnşallah 3,5 ay içerisinde tesisimizi hazır hale getireceğiz ve kiraz sezonuna yetişmiş olacak. Ayrıca burada sadece kiraz paketleme ile ilgili bir proje olmayacak, bölgede yetişen tüm meyveleri özellikle erik, şeftali, armut, elma gibi ürünlerinde hasat sonrası kayıplarını en aza indirmek için bir tesis kazandırmış olacağız.' dedi.
 
Akyamaç, Kömeç ,Kemalpaşa, Yayladalı ve Kocacık köyleri ortaklığında, İl Özel İdaresi, OKA ve TKDK destekleriyle kazandırılacak Kiraz Paketleme Tesisi ve Soğuk Hava Deposunun temel atma törenine Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, Vali Dr. Ozan Balcı, İl Genel Meclis Başkanı Erol Duyum, tarım teşkilatı temsilcileri, oda başkanları, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.
 
Ak Parti Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, 'Tüm Tokatlı hemşehrilerime Kiraz Paketleme Tesisimiz hayırlı olsun.' dedi.
 
Kelkit Havadis


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Kelkit Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer POLİTİKA Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Fatih Hürrem Çavuş Camisi'nin sıra dışı imamı: Metin Kaçar
Fatih Hürrem Çavuş Camisi'nin sıra dışı imamı: Metin Kaçar
Fatih'teki Hürrem Çavuş Camii imamı Metin Kaçar kafalardaki bir imam portresinden çok daha fazlasını ifade ediyor. Kapı dolaşıp karanfil dağıtarak mahalle çocuklarını yaz kursuna davet etti. Yüzlerce genç yetiştirdi, Üniversite okuttu.

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]