• 0

12 Aralık 2021, 12:04 - Anasayfa // POLİTİKA Haberi yazdır

Milletvekili Arslan, 'Bölücü terör örgütünü bir kez daha lanetliyorum'

Milletvekili Arslan, 'Bölücü terör örgütünü bir kez daha lanetliyorum'

AK Parti Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan, TBMM Genel Kurulu'nda Adalet Bakanlığı bütçesi üzerine AK Parti grubu adına yaptığı konuşma da şunları dile getirdi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
Sayın Başkan, değerli Milletvekilleri;
 
Adalet Bakanlığı bütçesi üzerine Ak Parti grubumuz adına söz almış bulunuyorum. Bu vesileyle Genel Kurulu, sayın Bakanlarımızı ve aziz Milletimizi saygıyla selamlıyorum.
 
Sözlerime başlarken dün Pençe - Yıldırım Harekatı bölgesinde hain terör örgütünün saldırısında şehit olan 3 kahramanımız; Ali Sarı, Doğanay Çelik ve İdris Aksöz’e Allah’tan rahmet, ailelerine ve sevenlerine sabırlar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun.
 
Bundan 5 yıl önce 10 Aralık 2016 tarihinde, yani İnsan Hakları Günü’nde hain terör örgütü PKK tarafından Beşiktaş’ta yapılan bombalı saldırıda şehit olan 40’ı emniyet mensubu 45 vatandaşımızı rahmetle anıyorum. İnsan Hakları Günü’nde insanımızın canına kasteden hain saldırıyı ve bunu gerçekleştiren bölücü terör örgütünü bir kez daha lanetliyorum.
 
 
Değerli Milletvekilleri; 10 Aralık 1948’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi kabul edilmiş ve bu gün İnsan Hakları Günü olarak kutlanmaya başlamıştır.
 
Bildirgeyle tüm insanların hiçbir ayrım gözetmeksizin yalnızca insan oluşundan dolayı eşit, özgür ve onurlu yaşama hakkına sahip olduğu açıkça ifade edilmiştir. İnsan haklarının temelini 1400 yıl önce veda hutbesinde ortaya koyan bir medeniyetin evlatları olarak tarih boyunca insan haklarına verdiğimiz değer ortadadır.
 
Anayasamızda teminat altına alınan hak ve özgürlüklerin korunması demokrasimiz için vazgeçilmez önemdedir. Devleti adalet üzerine inşa eden ve yaşatan bir anlayışla son 19 yılda insan hakları temelinde, hukuk devleti zemininde birçok reform gerçekleştirdik;

• Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru imkanı,
• Çocuk haklarının ilk defa anayasal koruma altına alınması,
• Bilgi edinme hakkının anayasal güvenceye kavuşturulması,
• Kişisel verilerin korunmasının anayasal bir hak olarak ilk defa düzenlenmesi,
• Sivillerin askeri mahkemelerde yargılanmasına son verilmesi,
• Ceza mevzuatında ‘eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz’ düzenlemesiyle ifade özgürlüğünün tahkim edilmesi,
• Kamu Denetçiliği Kurumu ve Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu’nun kurulması,
• Tutuklama tedbirine başvurulmasını zorlaştıracak düzenlemeler yapılması,
• Hem yerel hem de genel seçimlerde Türkçe’nin yanı sıra farklı dil ve lehçelerde propaganda yapılabilmesinin sağlanması,
gibi düzenlemelerle insan hakları alanında, mevzuat altyapısında ve uygulamada önemli bir dönüşümü gerçekleştirdik.
 
Sayın Başkan, değerli Milletvekilleri;

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuyla paylaşılan Yargı Reformu Strateji Belgesi ve İnsan Hakları Eylem Planını referans alarak hazırladığımız 5 yargı paketiyle adalet sistemimizde gerçekleştirdiğimiz reformlara 27. dönemde de devam ettik.
 
Meclisimiz tarafından kanunlaştırılan ilk yargı paketinde hak ve özgürlükleri koruyan, güçlendiren bir yaklaşımla ceza yargılamasında ciddi değişiklikler yaptık.
 
Hukuk sistemimize seri yargılama ve basit yargılama usullerini kazandırdık. İkinci paketle infaz sistemine ilişkin düzenlemeler yaparken, üçüncü paketle özel hukuk alanında sadeleştirici ve hızlandırıcı yenilikleri hayata geçirdik. Dördüncü yargı paketiyle mağdur odaklı adalet anlayışımızı ortaya koyan yenilikler ve suçsuzluk karinesine ilişkin düzenlemeleri hukuk sistemimize kazandırdık. Geçtiğimiz günlerde kanunlaştırdığımız beşinci yargı paketiyle de icra iflas sistemimize ve çocuk teslimine yönelik köklü değişiklikleri hayata geçirdik.
 
Meclisimizde kanunlaştırdığımız yargı paketleriyle 52 kanun ve 258 maddede değişiklik yaptık. Böylece Yargı Reformu Strateji Belgesinde açıklanan hedeflerin %62’sini, İnsan Hakları Eylem Planındaki hedeflerin de %35’ini gerçekleştirmiş olduk.
Kelkit Havadis


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Kelkit Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer POLİTİKA Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor
Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor
Gazeteci Ayson Karabağ'ın Röportajı; 'Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor'

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]