• 0

29 Haziran 2022, 14:03 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Kadın kebap ustası erkeklere taş çıkartıyor

Kadın kebap ustası erkeklere taş çıkartıyor

Tokat'ın ilk kadın kebap ustası erkeklere taş çıkartıyor. Coğrafi işaret tesciliyle dünya lezzet haritasına adını yazdıran 3 asırlık Tokat kebabı özel ocaklarda erkek ustalar tarafından pişiriliyor. Tokat'ın ilk kadın kebap ustasını görenler ise şaşkınlığını gizleyemiyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
 
 
Sanayi çarşısında bir lokantaya bulaşıkçı olarak başlayan Nergiz Aydın (23) yaklaşık 1,5 yılda kebap pişirmenin püf noktalarını öğrenerek ocak başına geçti. Tokat’ın tek kadın kebap ustası olması nedeni ile dikkat çeken Aydın, “Bu işe bulaşıkçı olarak başladım. Kahraman usta işini severek ve önemseyerek yapıyordu. Onu gördükçe imreniyordum. Neden ben yapmayayım ki diyordum. Ustam sağ olsun işin inceliklerini öğretti. Ben de bir şeyler öğrendim. Ustam bir rahatsızlık geçirdi. Neden yapmayayım dedim, ocağın başına geçtim. Denedim ve oldu çok şükür. İlk başlarda çok zorlandım. Ama püf noktalarını öğrendikçe daha kolay oldu. Görenler şaşırıyor,, bazen inanamayanlar oluyor” dedi.
 
Tokat kebabı yapan ustaların tamamı erkek olduğunu belirten Aydın, “Ben bir kadın olarak bu işe gönül verdim ve başarılı oldum. Bana bu işi öğreten kahraman ustama ve işverenime çok teşekkür ediyorum. Tokat’ta kebap ustası olarak tekim. Belki Türkiye’de de tekim” diye konuştu.
 
 
Lokanta işletmecisi Mustafa Demirkol ise kadın kebap ustasını görenlerin şaşkınlığını gizleyemediğini ifade ederek “Tokat kebabı ustamızın rahatsızlanması neticesinde yanında yardımcı olarak çalışan kızımız kendini yetiştirdi. Kebap ocağının başına geçti. Müşterilerimizin tamamından olumlu sonuçlar almaktayız. Bir kadın kebapçı çalıştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye’de Tokat’a ilk olduğunu düşünüyorum. Buda bizleri ayrıca onurlandırıyor” ifadelerini kullandı.
Kelkit Havadis


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Kelkit Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
İnsanların hem ruhuna hem de işitme konusunda sihirli dokunuş
Emel İşitme Merkezlerin Kurucusu ODY Emel Çetin İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.105 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]