• 0

28 Ağustos 2022, 07:21 - Anasayfa // KÜLTÜR/TURİZM Haberi yazdır

Bakır Ustası Küçük, 'Bu meslek benimle birlikte yok olacak'

Bakır Ustası Küçük, 'Bu meslek benimle birlikte yok olacak'

Tokat'ta bakır işleme mesleğini 50 yıldır sürdüren 67 yaşındaki Mehmet Küçük unutulmaya yüz tutmuş mesleğini yaşatmaya çalışıyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Kent merkezindeki tarihi Taşhan içerisinde bulunan atölyesinde babasından öğrendiği unutulmaya yüz tutmuş mesleğini yaşatmaya devam ediyor. Taşhan’ın en eski ustalarından olan Küçük, yarım asırdır yaptığı bakır işleme mesleğiyle tarihe iz bırakan eserler yapıyor. Hayal gücüyle ilmek imek işlediği bakırları Taşhan’a gelen yerli ve yabancı turistlere sergiliyor. Kendisi ile birlikte mesleğinde son bulacağını söyleyen Mehmet Küçük, çok çırağı olduğunu ama hiçbirinin bu mesleği yapmadığını söyledi.
 
“Yaklaşık 50 yıldır bu mesleği severek yapıyorum”
 
Babasından öğrendiği mesleğini severek yaptığını söyleyen Mehmet Küçük,” Ben bakır dövme sanatını yapıyorum. Bu benim baba mesleğim, küçük yaşta babamın yanında bu mesleğe başladım. Yaklaşık 50 yıldır bu mesleği severek yapıyorum. Bakır yapıldıktan sonra işleme yapıyoruz, kalaylama işlemi yapılacaksa yapıyoruz, cilalıyoruz daha sonrasında işliyoruz. Mesleğimiz güzel, ben mesleğimi severek yapıyorum” dedi.
 
 
“Bu meslek yok oldu, daha çırak yetişmiyor”
 
Bu meslekte kendi ailesi olmak üzere çok çırak yetiştirdiğini ama hiçbirinin bu mesleği yapmadığını belirten Küçük, “Bakırı işledikten sonra karşıma koyup bakıyorum, hoşuma gidiyorsa tekrar yapıyorum. Hoşuma gitmiyorsa yaptığım bakırı kırıp hurdaya veriyorum. Yaptığın iş güzel olursa mutlu oluyorsun. Ben 2 tane oğlumu, hanımımı ve başkalarını çırak olarak yetiştirdim ama bu mesleği yapmıyorlar. Çünkü bu meslek ağır bir meslek. Bu mesleği herkes yapamaz. Bu mesleğe 25-30 sene emek verecek daha sonra usta sıfatını alacalar. Her usta öğrendiğini, ustasından gördüğünü yapamaz. Bu meslek yok oldu, daha çırak yetişmiyor” şeklinde konuştu.
 
“Ben öldükten sonra bu mesleği yapacak kimse yok”
 
Mesleğe nasıl başladığını ve kendisinden sonra mesleğin de son bulacağını belirten Küçük, “Babam eve gittiği zaman ben elime bakırı alıp bir şeyler yapmaya çalışırdım. Babam bana hep güzel olmuş derdi. Öğrenene kadar çok zayiat verdiğimiz oldu. Bu hanın en eski ustası benim. 35 yıldır burada bakır işliyorum. Ben öldükten sonra bu mesleği yapacak kimse yok çünkü bu çok farklı bir sanat. Çünkü kendi modellerimi kendim çiziyorum. Kendim çekiçle yapıyorum” diye konuştu.
 
Kelkit Havadis


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Kelkit Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KÜLTÜR/TURİZM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor
Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor
Gazeteci Ayson Karabağ'ın Röportajı; 'Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor'

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]