• 0

30 Ağustos 2022, 18:34 - Anasayfa // KÜLTÜR/TURİZM Haberi yazdır

Komana Antik Kenti'nde, 5 bin yıllık tarihe ulaşılıyor

Komana Antik Kenti'nde, 5 bin yıllık tarihe ulaşılıyor

Vali Numan Hatipoğlu ve Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Komana Antik Kenti'nde devam eden kazı çalışmalarını yerinde inceleyerek Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Burcu Erciyas'tan bilgi aldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
5 bin yıllık tarihe ışık tutacak kazı çalışmalarını yerinde inceleyen Vali Numan Hatipoğlu, kazı sürecinden büyük bir heyecan duyduğunu söyledi. Komana kazılarının hızlı bir şekilde devam ettiğini ifade eden Vali Hatipoğlu, “Her geçen gün yeni buluntular ortaya çıkıyor ve heyecan içerisindeyiz.Yaklaşık 5 bin yıllık bir tarihin izlerini taşıyan bölgede Tokat’ın tarihi açısından büyük bir önem taşıyan kazıya şahitlik etmiş oluyoruz. Komana Kenti’nin tamamen tüm varlığıyla ortaya çıkması yine bu bölgede bulunun Gümenek Millet Bahçesi ile  birlikte bir bütün halinde Tokat turizmine ve tarihine de katkı sağlayacaktır. Önümüzdeki süreç içerisinde burayla ilgili Sayın Belediye Başkanımızla birlikte bazı planlamalar içerisinde bulunacağız.  Hem kazı alanının gezilebilir hale getirilmesi hem ortaya çıkan eserlerin orada yine kısmı olarak teşhir edilmesi bizim bölge turizmimize ve bölge insanımıza  önemli hizmetlerimizden birisi olacak.” dedi.
 
Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Burcu Erciyas,  Komana Antik Kenti’nde Roma dönemine dair önemli verilere ulaşıldığını söyledi. Bu yıl devam eden kazı çalışmalarında sokak dokusu ve konutlar, büyük bazilika planlı büyük bir yapı, askere ait olduğu düşünülen yangın geçirmiş bir evin ortaya çıkarıldığını kaydeden Prof. Dr. Erciyas, “Yangın geçirmiş evden elde edilen veriler 3. yüzyılda Komana’daki sosyal, ekonomik ve askeri yapının anlaşılmasında büyük katkı sağlayacaktır.” diye konuştu.
 
Kelkit Havadis


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Kelkit Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KÜLTÜR/TURİZM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor
Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor
Gazeteci Ayson Karabağ'ın Röportajı; 'Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor'

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.203 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]