• 0

10 Eylül 2022, 16:38 - Anasayfa // KÜLTÜR/TURİZM Haberi yazdır

Fener ustası Sadullah Turacı, nostaljiyi yaşatıyor

Fener ustası Sadullah Turacı, nostaljiyi yaşatıyor

Tokatlı ustasının filmlerden etkilenerek yapmaya başladığı fenerler nostalji tutkunlarının ilgisini çekiyor.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

 
Tokat’ta asıl mesleği radyo tamircisi olan Sadullah Turacı (71), filmlerden etkilenerek fener yapmaya karar verdi. Kendi kendine deneme yanılma yöntemi ile fener yapmayı öğrenen Turacı, yaklaşık 25 yıldır sanatını yaşatmaya çalışıyor. Osmanlı ve Selçuklu döneminde kullanılan fenerleri atık malzeme kullanarak imal eden Turacı, geri dönüşüme katkı sağlıyor. Taşhanda bulunan iş yerinde yaptığı fenerleri sergileyen Turacı, yerine bırakacak bir usta olmamasının üzüntüsünü yaşıyor.
 
Sadullah Turacı, filmlerde gördüğü fenerlerden etkilendiğini belirterek, “Osmanlı filmlerini izlerken fenerlerden etkilendim. Yapabilir miyim? diye düşünürken bir heves geldi içimden. Uğraşa uğraşa kendimi bu durumlara getirdim. Kendi el emeğimle öğrendim, ustam olmadı. Yaptığım fenerler Tokat’ımıza hastır. Fener yaparken herhangi bir pres yahut da herhangi bir teknolojinin ürettiği baskı makinesi kullanmıyorum. Sadece el emeği ile yapıyorum. Kalıbını kendim ölçüyorum, biçiyorum” dedi.
 
Turacı, yerine bırakacak bir usta olmamasının üzüntüsünü yaşadığını belirterek, “Şu anda da ki gençler sanata pek eğimli değiller. Eskiden mesela bizim büyüklerimiz elimizden tutardı götürürdü ustaya teslim ederlerdi sanat öğrensin diye. Ama şimdi öyle değil. Ben 25 yıldır bu işlerle uğraşıyorum. Hem kendi mesleğimi, hem fener işini ikisini bir arada yürütmeye çalışıyorum. Tokat’ımızın da adını duyurmaya çalışıyorum” diye konuştu.
 
Kelkit Havadis


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Kelkit Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer KÜLTÜR/TURİZM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Fatih Hürrem Çavuş Camisi'nin sıra dışı imamı: Metin Kaçar
Fatih Hürrem Çavuş Camisi'nin sıra dışı imamı: Metin Kaçar
Fatih'teki Hürrem Çavuş Camii imamı Metin Kaçar kafalardaki bir imam portresinden çok daha fazlasını ifade ediyor. Kapı dolaşıp karanfil dağıtarak mahalle çocuklarını yaz kursuna davet etti. Yüzlerce genç yetiştirdi, Üniversite okuttu.

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]