• 0

22 Eylül 2022, 14:55 - Anasayfa // GÜNDEM Haberi yazdır

Akca, 'DSİ son 19 yılda Tokat'ta 9 baraj 1 gölet yaptı'

Akca, 'DSİ son 19 yılda Tokat'ta 9 baraj 1 gölet yaptı'

DSİ Genel Müdürü Dr. Lütfi Akca, 'DSİ son 19 yılda Tokat'ta 9 baraj 1 gölet yaptı' dedi.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.
 
Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.
 

DSİ Genel Müdürlüğü tarafından son 19 yılda kente 2.852.327.255 TL yatırım yaptık. 9 baraj ve 1 gölet inşa ettik. 100.142 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 72 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 158 derenin ise ıslahını tamamladık.

Tokat’ın Bereketli Topraklarını Sulamaya Açıyoruz…

Son 19 yılda tamamlanan 9 adet sulama tesisi ile toplamda 95.142 dekar, kısmi olarak 5000 dekar olmak üzere 100.142 dekar zirai arazinin sulanması sağlandı. Böylece çiftçilerimize yıllık 72 milyon TL zirai gelir artışı sağladık. 7 adet sulama tesisimizin inşaatına 2022 yılında devam edeceğiz. Ayrıca Tokat’ın bereketli topraklarına 29 adet daha sulama tesisi yapmayı planlıyoruz.

Tokat’ın su kaynaklarını en iyi şekilde değerlendirmek gayesiyle çalışıyoruz. Tokat’a bugüne kadar bugüne kadar 9 baraj (Alpu Barajı, Çekerek Barajı, Güzelce Barajı, Çamiçi Barajı, Gökçeli Barajı, Güncalı Barajı, Sorhun Barajı, Kızık Barajı ve Artova-Yağcımusa Barajı) ve 1 adet gölet (Niksar Serenli Göleti ) yaptık. Ayrıca 3 adet barajın (Turhal Barajı, Dartaş Mehmet Karaca Barajı ve Batmantaş Barajı) ise inşaat çalışmaları devam ediyor.
 

Su “Olmazsa Olmaz” Olarak Nitelendirilen Temel Bir İhtiyaçtır.

Bu kapsamda Tokat’ta 2026 yılı sonuna kadar 5 adet içme suyu tesisi tamamlanacak olup, toplamda 496.676 kişi için yılda 47,97 milyon m³ içmesuyu temin edilecektir.

Tokat İçin Taşkın Koruma Tesislerinin Önemini Biliyoruz

Tokat için taşkın koruma tesislerinin önemini biliyoruz ve bu doğrultuda son 19 yılda 158 adet dere ıslah tesisi yaparak Tokat şehir merkezi ve 161 meskûn mahal, 5.930 dekar araziyi taşkınlardan koruduk. Ayrıca 7 adet taşkın koruma tesisinin yapımı devam etmektedir.

Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri İle Toprağımız Daha Kıymetli

2003 yılından bugüne kadar, Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında 2 adet iş tamamlanarak 100.930 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili, inşaatı devam eden işlerde kısmi olarak 129.230 dekar arazi tescili olmak üzere toplam 230.160 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapılmıştır. Tokat ilinde 15 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır.
 
 
Musa Özdemir/Tokat
Kelkit Havadis


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Kelkit Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer GÜNDEM Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Fatih Hürrem Çavuş Camisi'nin sıra dışı imamı: Metin Kaçar
Fatih Hürrem Çavuş Camisi'nin sıra dışı imamı: Metin Kaçar
Fatih'teki Hürrem Çavuş Camii imamı Metin Kaçar kafalardaki bir imam portresinden çok daha fazlasını ifade ediyor. Kapı dolaşıp karanfil dağıtarak mahalle çocuklarını yaz kursuna davet etti. Yüzlerce genç yetiştirdi, Üniversite okuttu.

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]