• 0

28 Eylül 2022, 16:25 - Anasayfa // Zile Haberi yazdır

Zile'deki 'Antik Tiyatro' gün yüzüne çıkarılıyor

Zile'deki 'Antik Tiyatro' gün yüzüne çıkarılıyor

Tokat'ın Zile ilçesinde kalenin kuzeydoğusunda bulunan Antik Tiyatro'nun gün yüzüne çıkartılması için kazı çalışmaları başlatıldı.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Roma İmparatoru Jül Sezar'ın, Basforos Kralı 2'nci Pharnake'ye karşı zafer kazandıktan sonra senatoya yönelik dünyaca ünlü 'Veni, Vidi, Vici' (Geldim, Gördüm, Yendim) sözünün yer aldığı mektubu yazdığı, 4 bin yıllık Zile Kalesi'nin surlarının kuzeydoğusunda kayalar oyularak yapılan antik tiyatronun turizme kazandırılması için çalışmalar başlatıldı.

 
Bulunan antik tiyatronun gün yüzüne çıkartılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın onayı Tokat Valiliği'nin destekleriyle Tokat Müze Müdürlüğü'nün başkanlığında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi'nin bilimsel danışmanlığında 8 Eylül 2022 tarihinde başlatılan kazı çalışmalarında antik tiyatronun önemli bir kısmı gün yüzüne çıkartıldı.
 
 
ÖNEMLİ KISMI TOPRAĞIN ALTINDA
 
Antik Tiyatro’nun Zile kalesinin kuzey doğusunda bulunduğunu ifade eden TOGÜ Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Murat Tekin, “Antik tiyatro daha önce bilinen bir tiyatroydu ancak bunun sadece bir kısmı gözüküyordu. Önemli bir kısmı ise toprağın altında bulunuyordu. Biz bu antik tiyatronun ortaya çıkarılması ile ilgili olarak kazı çalışmalarını başlattık. 8 Eylül’den bu güne 10 işçi ve hocalarımız ile birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Öncelikle dolgu toprağının kaldırılması ile kazı çalışmaları başladı. Daha sonraki süreçte de orta kısımda çalışmalarımıza devam ettik. Bu tiyatronun öne çıkan özellikleri var. Tiyatromuz ana kayanın oyulması ile oluşturulmuş antik tiyatrodur. Antik tiyatromuzun bir kısmının ahşap ve kesme taşlardan inşa edilmiş olduğunu da görüyoruz. Şu anda biz kesme blok taşlardan inşa edilmiş kısmı gün yüzüne çıkarttık ve basamak kısımlarının önemli bir bölümünü ortaya çıkarttık. Aşağıya doğru orkestranın olduğu bölüme ilerlemekteyiz. İlerleyen süreçte bu orkestrayı ortaya çıkartmayı hedefliyoruz.” dedi.
 
Kelkit Havadis


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Kelkit Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer Zile Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

WH International, Geri dönüşüm sektöründe dünya markası
WH International, Geri dönüşüm sektöründe dünya markası
WH INTERNATIONAL GROUP Yönetim Kurulu Başkanı Waleed Al Sharifi İle Gazeteci Ayson Karabağ Röportajı

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]