• 0

21 Ocak 2023, 18:07 - Anasayfa // EKONOMİ Haberi yazdır

Başkan Yrd. Fetihi Yakar, 'Bu bir haksızlıktır'

Başkan Yrd. Fetihi Yakar, 'Bu bir haksızlıktır'

Tokat Şoförler Odası Başkan Yardımcısı Fethi Yakar'dan araç muayene ücretlerine zam tepkisi: Bu bir haksızlıktır.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat Şoförler Odası Başkan Yadımcısı Fethi Yakar, Yeni yılla birlikte gelen zamların vatandaşları zor duruma sokacağını ve kazançları her geçen gün azalan, her yıl muayene yaptıran esnafın bu ücretlere tepkili olduğunu söyledi. Tüm motorlu araçlarda yapılması zorunlu olan araç muayenesi fiyatlarına yeni yılla birlikte zam geldi. Araç muayene ücretleri yeniden değerleme oranı, yüzde 122 oranında artırıldı. Zam oranına özellikle şoför esnafından büyük tepki geldi.
 
Tokat Şoförler Odası Başkan Yadımcısı Fethi Yakar yeniyılla birlikte gelen zamların vatandaşları zor duruma sokacağını ve kazançları her geçen gün azalan, her yıl muayene yaptıran esnafın bu ücretlere tepkili olduğunu söyledi. 
 
 
Başkan Yardımcısı Yakar, "2022 yılında bir araç 658 TL’ye araç muayenesine girerken, 2023 yılında yüzde 122 artışla 1.130 TL ile muayeneye girecek. 20 dakika sürede bir araca yapılan işlem karşısında bu ücretin alınması ne kadar etiktir. TÜVTÜRK’ün bugün araçlar üzerinde elde etmiş olduğu ranta olan doyumsuzluğu bizi hayretler içinde bırakıyor. Tamamen bir haksız  kazanç, haksız bir sermayedir. Esnafımız bir yandan akaryakıtlarla cebelleşirken diğer yandan da yüksek sigorta ve araç muayene ücretlerine maruz kalıyor. Bu ücretler gerçekten büyük rakamlara ulaştı. Bir yandan akaryakıt bir yandan sigorta primleri BAĞKUR bir yandan araç sigortası bir yandan da TÜVTÜRK’ün bu oranda zam yapması gerçekten esnafı ayakta tutmuyor.
 
Bugün insanlardan hak edilmeyen bir bedel alınıyor, karşılıksız bir bedel alınıyor. Bu bedelde TÜVTÜRK tarafından resmi  olarak alınıyor, Bugün ülkemizde yapılan son zamlar yüzde 25 iken TÜVTÜRK’ün bugün araçlar üzerinde elde etmiş olduğu ranta olan doyumsuzluğu bizi hayretler içinde bırakıyor. Bu zamlar yüzde 25-50 gibi değil yüzde 122 olarak belirlenmiş. Yani ticari bir araç taksi bazında tuttuğumuz bir araç 2022 yılında 658.58 TL ile araç muayenesine girerken 2023 yılında yüzde 122 artışla 1.130 TL 44 kuruşa muayeneye girecek. Haksız bir kazanç, tamamen emekçiye karşı yapılan haksız bir kazanç, haksız bir sermaye.
 
TÜVTÜRK’te yapılan araç muayenesi tamamıyla 15 ile 20 dakika arasında yapılıyor. Orada çalışan bir teknisyen asgari ücrete çalışıyorlar, bu arkadaşların her birisinin akşama kadar araç muayene sayısı 25-30 arası olarak sınırlandırılıyor. 20 dakikalık bir sürede yapılan işlem karşılığında TÜVTÜRK tarafından alınan 1.130 TL 44 kuruş halk tarafından gerçekten tepki ile karşılanıyor. 15 dakika içinde bir aracın altına girip ya da kenarına bir tur atmak ile 1130 TL alınması ne kadar etiktir.
 
 
Sanayide emekçiler, ustalar, kalfalar tamamen bu rakam karşısında bir hafta boyunca çalışıyorlar. Sanayide kalfanın haftalığı 1250 TL, bir ustanın haftalığı 1500 TL’dir. Ama TÜVTÜRK’te 15 dakikalık bir teknisyenin aracın altına girip çıkması 1130 TL. Bu ücretin alınması tamamen haksız bir kazançtır,  Bunun bir an önce düzeltilmesi buna yetkililer tarafından el atılması gerekiyor. Şoför esnafının bu kadar sahipsiz bırakılması bizi üzüyor" şeklinde konuştu.
Kelkit Havadis


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Kelkit Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer EKONOMİ Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Fatih Hürrem Çavuş Camisi'nin sıra dışı imamı: Metin Kaçar
Fatih Hürrem Çavuş Camisi'nin sıra dışı imamı: Metin Kaçar
Fatih'teki Hürrem Çavuş Camii imamı Metin Kaçar kafalardaki bir imam portresinden çok daha fazlasını ifade ediyor. Kapı dolaşıp karanfil dağıtarak mahalle çocuklarını yaz kursuna davet etti. Yüzlerce genç yetiştirdi, Üniversite okuttu.

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]