• 0

21 Ocak 2023, 22:08 - Anasayfa // POLİTİKA Haberi yazdır

Durmaz, 'Yok ettiğiniz kuruluşların işlerini zorlaştırıyorsunuz'

Durmaz, 'Yok ettiğiniz kuruluşların işlerini zorlaştırıyorsunuz'

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz TBMM'de Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu'nda TOBB Kanunu ile bazı kanunlarda ve 640 sayılı KHK'de değişiklik yapılmasına dair kanun teklifini görüşmeleri toplantısında TOBB konusu üzerine konuştu. Kadim Durmaz konuşması sırasında enflasyon, üretimde yaşanan sıkıntılar, yapılan yasaların ise ülkedeki sorunları çözmediğini belirtti.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu toplantısında ele alınan TOBB üzerine konuştu. Kadim Durmaz" Bütün işleri TOBB üzerinden yürütmeyi bir marifet, bir hüner gibi görüyorsunuz ama Anadolu'nun dinamiği küçük esnaf ve sanatkârlardır. Bunlara vermediğiniz kulak, bunlara yapmadığınız yasal düzenlemeler sonucu, inanıyorum, olacak ilk seçimde o, "Ekmeği mahalle fırınından; sebzeni, meyveni mahalle manavından, etini mahalle kasabından al." diye kampanyalar yapıp birbirine dayanışarak ayakta durmaya çalışan Anadolu insanı onun gereğini yapacak, sandıkta da size hak ettiğiniz dersi verecektir" dedi.
 
 
TOBB'UN YETKİLİSİNİ DİNLEYEMEDİK, NİYETLERİNİDE BİLMİYORUZ
 
Kadim Durmaz, "Önümüzdeki kanunda serbest bölge işleticileri, bölge içi doğal gaz dağıtım işini kendi yapabileceği gibi doğal gaz dağıtım şirketlerine de devredebilecekler. Oda ve borsalara adres ve durumu tespit edilemeyen üyelerin yanı sıra vergi mükellefiyet kaydı kapalı olan üyelerin üyeliklerini askıya alma olanağı sağlıyor. Oda ve borsa temsilcilerinin terkin edebileceği alacaklara ilişkin üst sınırı belirleme yetkisini TOBB Genel Kuruluna veriyor. TOBB’ UN kendi vakıf üniversitesi yapması gerekirken yüzde 2 katkının süresi on yıl daha uzatılıyor. Tarım ürünleri lisanslı depoculuk lisanslarının geçerlilik süresi iki yıldan üç yıla çıkarılıyor. Esnaf ve sanatkârlar meslek federasyonu kurabilmek için gerekli olan oda sayısı 40'tan 25'e indiriliyor. Dolayısıyla, federasyon kurmak da kolaylaştırılıyor. Esnaf ve sanatkârlar meslek kuruluşlarının genel kurullarının olağanüstü genel kurulunun toplanabilmesi için aranan, üyelerin yüzde 25'inin imzası koşulu, yüzde 40'a çıkarılıp olağanüstü genel kurulların toplanması zorlaştırılıyor. Her gün bir bir yok ettiğiniz bu kuruluşların işlerini daha da zorlaştırıyorsunuz. Bütün işleri TOBB üzerinden yürütmeyi bir marifet, bir hüner gibi görüyorsunuz ama Anadolu'nun dinamiği küçük esnaf ve sanatkârlardır. Bunlara vermediğiniz kulak, bunlara yapmadığınız yasal düzenlemeler sonucu, inanıyorum, olacak ilk seçimde o, "Ekmeği mahalle fırınından; sebzeni, meyveni mahalle manavından, etini mahalle kasabından al." diye kampanyalar yapıp birbirine dayanışarak ayakta durmaya çalışan Anadolu insanı onun gereğini yapacak, sandıkta da size hak ettiğiniz dersi verecektir.
 
 
Daha önce toptancı hallerine tahsisliyken yapılan kanun değişikliğiyle kiralığa dönüştürülerek on iki yıllığına kiralanan iş yerlerinin kira süresini beş yıl daha uzatıyorsunuz. Arkadaşlar, bir tarım politikasızlığınız var. Üretimsizlik noktasında sizi mutlu eden bazı şeyler var. Birkaç de veri vereyim. Bakın, Türkiye'nin yaklaşık olarak 24 milyon ton buğdaya ihtiyacı vardı. Bunun 17, 18'ı dışarıdan, kalanını biz üretiyoruz ama 35 milyon dönüm tarım arazisi sayenizde ekilmiyor. Benim ilim Tokat'tan söyleyeyim. Tokat ölçeğinde 1 milyon dönüm arazisi tarım dışına bırakılmış. Bazı sermaye sahipleri bu ülkede et sorununa çözüm, süt sorununa çözüm üretiyormuş gibi çiftlikler ve şeyler kuruyor ama bu insanları ziyaret edip "Yaptığınız işten mutlu musunuz?" dediğimizde mutlu olmadığını; sağılabilir ineği, düveyi dahi satıp o sektörden çıkacağını söylüyor. Yani biz üretimden nihai tüketiciye kadar bu döngüyü doğru düzen, ortak bir anlayışla, yasalarla düzenleyemezsek - daha birçok yasa yapacağız ama- yaptığımız hiçbir yasa bu ülkedeki kanayan yaralara çözüm olmayacak değerli arkadaşlar...
 
TOBB üzerinden ve şirketlerden birçok düzenlemeleri yaptık ama bunun dışında teklife göre Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu'nda yapılan değişiklikle vergi mükellefiyet bilgisi kapalı olan üyelerin de askıya alınmasının yolu açılıyor. Doğru mu? Doğru. Her yılın ocak ayında güncelleme çalışması yapan borsalar, Gelir İdaresi Başkanlığından alınmakta olan "Mükellefiyet kapalı." bilgisine istinaden vergi üyeyi borsa meclisi kararıyla askıya alabilecek ve aidat tahakkukunu durdurabilecek ama bunun dışında tüzel kişiler için de böyle bir düzenlemenin olması bekleniyor. Bakın, ne diyor? Esnaf odalarından görüş aldık. Tabii, TOBB’ UN yetkilisini de dinleyemedik, niyetlerini bilemiyoruz. Esnaf ve Sanatkârlar Odasının temsilcisini de dinleyemedik, onlar ne diyorlar? Biz konuştuktan sonra konuşacaklarsa da çok kıymeti yok" ifadelerine yer verdi.
Kelkit Havadis


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Kelkit Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer POLİTİKA Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Fatih Hürrem Çavuş Camisi'nin sıra dışı imamı: Metin Kaçar
Fatih Hürrem Çavuş Camisi'nin sıra dışı imamı: Metin Kaçar
Fatih'teki Hürrem Çavuş Camii imamı Metin Kaçar kafalardaki bir imam portresinden çok daha fazlasını ifade ediyor. Kapı dolaşıp karanfil dağıtarak mahalle çocuklarını yaz kursuna davet etti. Yüzlerce genç yetiştirdi, Üniversite okuttu.

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]