• 0

24 Ocak 2023, 08:28 - Anasayfa // POLİTİKA Haberi yazdır

İsveç'teki provakatif eyleme Özlem Zengin'den sert tepki

İsveç'teki provakatif eyleme Özlem Zengin'den sert tepki

İsveç ile Türkiye arasında terör örgütü yandaşlarının eylemleriyle başlayan gerginlik yeni bir safhaya taşındı. İsveç'te polisin izin verdiği provokatif bir eylem gerçekleşti. Danimarkalı aşırı sağcı politikacı Rasmus Paludan, Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği yakınında Kur'an-ı Kerim'i yaktı. Provakatif eyleme Türkiye ve İslam Dünya'sından sert tepkiler gelmeye devam ederken AK Parti Genel Başkan Yardımcı Özlem Zengin'de sert açıklamalarda bulundu.

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Ak Parti Tokat Milletvekili Özlem Zengin İsveç'te Kutsal Kitabımız Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına yönelik lanet ederken farklı inançtan olanlara saygıdan vazgeçilmeyeceğini de söyledi. Özlem Zengin, "Kitabımız kutsalımız... Yanan, yakılan her bir Müslümanın yüreği. Nefret ve düşmanlığın ateşine ve onu yakan ellere lanet olsun. Hiç bir kelimenin kötülüğünü ifade etmeye yeterli olmayacağı bu faşist ve alçak nefret suçuna izin vermek, tüm inançlar ve insanlar için çok büyük bir tehdidin yolunu açıyor. Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim’i yüreklerimizle ve hayatlarımızla okumak, anlamak ve yaşamak azmimizin bu insanlık suçuna karşı verilecek en güçlü cevap olacağına inanıyorum. Müslümanca anlayışın ve yaşamın gereği olarak farklı inançtan olan insanlara saygımızdan elbette vazgeçmeyeceğiz. Fakat bu saygı inancımıza ve kutsalımıza yönelik faşist zihniyetlere ve eylemlere karşı suskun kalacağımız ve mücadele etmeyeceğimiz anlamına asla gelmez. Kitabımız kutsalımız" dedi.
 
 
YAPILAN PROVAKATİF EYLEM İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ OLARAK DEĞERLENDİRİLEMEZ
 
Özlem Zengin, "Türkiye’nin İsveç Büyükelçiliği önünde düzenlenen sözde "protesto", terör örgütü PKK'nın örgütlü propaganda faaliyetlerinin bir başka örneğidir. Bu da İsveç'in NATO'ya katılmadan önce terörizm konusunda Türkiye ile iş birliği yapması gerektiği konusunda ısrarımızı haklı çıkarıyor. PKK yıllardır Avrupa ülkelerinde özgürce dolaşarak ülkemize karşı terörist faaliyetler için militan ve para topluyor; Avrupa başkentlerinde de ifade özgürlüğü adı altında Türkiye aleyhine propaganda yapıyor. Avrupa hükümetlerinin kendi topraklarında PKK'nın yürüttüğü organize terör faaliyetleri gerçeğini fark etme zamanı çoktan geçti. Kürt siyasi aktivizmi ile PKK'nın terörist faaliyetleri arasında net bir ayrım yapmaları gerekiyor.
 
Türkiye, Avrupalı ve NATO müttefiklerimizin ulusal güvenliğimize ve ülkemize yönelik terör tehditlerini dikkate almaları konusunda ısrar etmeye devam edecek. Bugün planlananlar gibi sözde “protestoları” toplanma ve ifade özgürlüğünün bir parçası olarak değerlendiremezler. İsveç makamlarını, büyükelçiliğimizdeki personelimizin güvenliğini sağlamaları konusunda bir kez daha uyarıyoruz. Ayrıca bu olayı düzenleyenleri de araştırmalı; bu kişilerin gerçek bağlantılarını ve ülkemize karşı amaçlarını ortaya çıkarmalılar. İsveç makamları ulusal güvenlikleri konusunda ciddiyse ve buna istinaden NATO'ya katılmak istiyorlarsa, Türkiye gibi NATO müttefiklerinin güvenliğini de önemsemeleri gerekir. Türkiye kırk yılı aşkın süredir terör gerçeğiyle uğraşıyor. Avrupa, ülkemize yönelik terör faaliyetleri için önemli bir kuluçka alanı olmuş durumda. Bu ülkelerden herhangi biri bizimle gerçek bir diyalog ve verimli bir ilişki istiyorsa buna son verilmeli" dedi.
Kelkit Havadis


YORUM YAZ

BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan Kelkit Havadis hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Diğer POLİTİKA Haberleri

Tümü

RÖPORTAJ

Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor
Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor
Gazeteci Ayson Karabağ'ın Röportajı; 'Gençliğin ve Girişimcilerin Ödül Gecesi'nin rüzgarı konuşuluyor'

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.105 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]