25 Haziran 2018, 15:45 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN GALİPLERİ

24 HAZİRAN SEÇİMLERİNİN GALİPLERİ

YAKUP ORAKCI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 492 kez okunmuştur

24 Haziran 2018 tarihinde sandığa gittik ve Yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni hayata geçirecek yöneticilerimizi seçtik. Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52,5 oy oranını yakalayarak halk tarafından ikinci kez Cumhurbaşkanlığı seçimini kazandı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin ilk lideri oldu. Cumhurbaşkanımızı tebrik ediyor ve başarılar diliyoruz.
 
24 Haziran seçimlerinden önce en çok eleştirilen lider Devlet Bahçeli idi. Bahçeli’nin teslimiyetçi bir politika izlediği ve partisini bitirdiği tezleri ortaya atıldı. Hatta MHP’lilerin seçimde kendi partisine oy verse bile Cumhurbaşkanlığı'nda Recep Tayyip Erdoğan’a vermeyeceği konuşuldu. O tüm eleştirileri göğüsledi. Fakat seçim sonuçları herkesi ters yüz etti. İstifalara, İYİ Parti'nin yüzde 10 oy almasına rağmen MHP, 1 Kasım’da aldığı oy oranını korudu ve Türkiye’nin kilit partisi oldu. Hatta Recep Tayyip Erdoğan’ı Cumhurbaşkanı seçilmesinde etkili oldu. Bu açıdan baktığınızda Devlet Bahçeli’de büyük bir alkışı hak etti ve elini güçlendirdi.
 
AK PARTİ KAYBETTİ
 
Cumhurbaşkanlığı seçimleri Recep Tayyip Erdoğan’ın kazanmasına rağmen AK Parti kaybetti. Büyük vaatler, imar affı, vergi düzenlemeleri, teşvikler, öğrencilere verilen haklar, emeklilere ödenen ikramiyeye rağmen AK Parti’nin Türkiye genelinde oy kaybı tamı tamına yüzde 7 oranını buldu. Reise desteğe rağmen, demekki halen giden ters bir şeyler var. Belki de AK Parti tabanı (Ben buradayım, fakat cezayı da keserim) demek istedi.
 
Tokat’ta durum daha kötü. 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan seçimlere göre AK Parti’nin Tokat’taki oyu yüzde 59,46 oranından yüzde 48,91 oranına düştü. Yüzde 10,55 bir kayıp var. Yani Tokat’ta her 100 AK Partiliden 17,75 tekrar oy vermemiş. AK Parti, neden Türkiye’de kaybetti, neden Tokat’taki oy oranı düştü. Bunu çok iyi tahlil etmesi gerekiyor. Yoksa önümüzdeki yerel seçimlerde işi daha zor olabilir.
 
MHP TOKAT’TA TEKRAR MİLLETVEKİLİ ÇIKARDI
 
7 Haziran seçimlerinde Tokat’ta MHP bir milletvekili çıkarmış, fakat 1 Kasım seçimlerinde kaybetmişti. MHP 1 Kasım seçimlerinde Tokat’ta yüzde 14,66 oranında oy almıştı. Bu seçimde oy oranını yüzde 16,34’ çıkardı ve tekrar TBMM’ye bir temsilci gönderdi.
 
Buradan şu sonucu çıkarabiliriz. AK Parti kaybettiği yüzde 10,45 oranındaki oyun büyük çoğunluğunu İYİ Parti'ye, bir kısmını MHP’ye, bir kısmını da Saadet Partisi'ne kaptırmış gözüküyor. CHP’de de 1,5 puanlık bir kayıp var. CHP’den de İYİ Parti ve HDP’ye bir miktar oy kaymış gibi gözüküyor.
 
CHP artık proje ile vatandaşın karşına çıkmalı. Projeniz yoksa oyunuz muhalefette bile düşer. İYİ Parti'de merkeze doğru yönelse oy oranını artırır. Millet artık siyasi partilerden çözüm odaklı, sonucu olan icraat bekliyor. Hamasi nutuk atmak artık siyaset için yeterli bir durum değil.
 
YENİ VEKİLLERİMİZİ TEBRİK EDİYORUM
 
24 Haziran seçimleri sonrasında AK Parti’den Yusuf Beyazıt, Mustafa Arslan, Özlem Zengin, MHP’den Yücel Bulut ve CHP’den Kadim Durmaz, Tokat milletvekili seçildiler. Kendilerini tebrik ediyorum. İnanıyorum ki, Tokat’ın yeniden ayağa kalkması için önemli çalışmalar yürütecekler.
 
Ayrıca AK Parti İstanbul 3. Bölge'den Zafer Sırakaya ve MHP Antalya'dan Abdurrahman Başkan Tokat kökenli milletvekilimiz oldu. Ayrıca bu iki vekilimizi de tebrik ediyorum. Şahsen benim beklentim en az 12-13 Tokat kökenli milletvekilinin meclise seçilmesiydi. Ehh!.. Bu da bizim eksikliğimiz diyorum.


 Kelkit Havadis internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Kelkit Havadis Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.164 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]