13 Şubat 2019, 10:28 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ÜLKÜCÜ CAMİANIN BİR DAĞI ÇÖKTÜ

ÜLKÜCÜ CAMİANIN BİR DAĞI ÇÖKTÜ

MUSA ÖZDEMİR

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1042 kez okunmuştur

 
Ülkücü bıyıkları, derya gibi gürleyen sesiyle Ozan Arif de göçtü bu dünyadan. “Yom vereyim hânım; Yerli Karadağların yıkılmasın!” diyen Dede Korkut’tan “Göçtü kervan kaldık dağlar başında” diyen Yunus’a uzanan bir ozan kültürünün son temsilcilerinden Ozan Arif’i kaybettik.
 
Kederliyim… Yastayım… Ülkücü camiada bir duayenin anlaşılmadan, bir karmaşa içerisinde göçüp gitmesi de zoruma gidiyor. Ozan Arif, vatanını seven, milletini seven milyonlarca gencin ülkücü olmasına vesile oldu. En net örneği de benim. Onun şiirleri, onun duruşu, onun vakur hali beni ülkücü kıldı.
 
Sazıyla sözüyle ömrünü ülkücülüğe, Türk Milletine adadı. 15 yaşında yazdığı Turan şiiri hala kulaklarımda çınlıyor.
 
“Ayşe Fatma değil beni ağlatan
Gülmeden ölürsem ona yanarım
Ağlatan TURANDIR başka bir vatan
Bulmadan ölürsem ona yanarım

Abdesti alınca duyarım hazı
OZAN ARIF ya şehit ol ya gazi
Çin seddinde bir gün sabah namazı
Kılmadan ölürsem ona yanarım.”
 
Vatan aşkı, turan ülküsü ve esir Türkler.. Aklında, şiirinde, sazında hep onlar vardı. Almanya’da gurbetteyken bile tek gayesi Türk milletinin özgürlüğüydü.
 
***
 
12 Eylül öncesi solun Âşık İhsani’si, ülkücülerin de Ozan Arif’i vardı. Gür, davudi sesiyle "Türk milleti kendine dön" der, on binleri coştururdu. MHP’nin Türk siyasi hayatında tekrar yer almasında onun verdiği mücadeleyi kimse yadsıyamaz.
 
Kavgalar, ihtilaller, gurbet, hatta uğruna öldüğü davasının yöneticileri bile onu hak bildiği sözleri konuşmaktan geri koymadı. Kimse susturamadı Ozan Arif’i. Değiştiğini söyleyenlere şu satırlarla cevap veriyordu:
 
"Doğrudur, konuştum, asla susmadım,
Çünkü ben yanlışa imza basmadım,
Apo denen iti ben mi asmadım,
Değişen ben miyim, yoksa onlar mı?”
 
***
 
Korkmadan, ürkmeden haksızlıkların karşısında heybetiyle durdu. Yalnızlığa itilmek istense de ülkücülükten taviz vermedi.
 
“Bin çiçek açıyor biri soldukça,
Daha da gürleşir küfür yoldukça.
Yeryüzünde tek ülkücü kaldıkça,
Ölmez bu hareket, ölmez bu dâvâ.”
 
Çocukluğumuzda bu dizeleriyle davayı gönlümüze nakış nakış işleyen, çileyle yoğrulmuş bir hayatı yaşamış Ozan Arif’i kaybettik. Mekânı cennet ruhu şad olsun. Allah rahmet eylesin.


 Kelkit Havadis internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Kelkit Havadis Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Fatih Hürrem Çavuş Camisi'nin sıra dışı imamı: Metin Kaçar
Fatih Hürrem Çavuş Camisi'nin sıra dışı imamı: Metin Kaçar
Fatih'teki Hürrem Çavuş Camii imamı Metin Kaçar kafalardaki bir imam portresinden çok daha fazlasını ifade ediyor. Kapı dolaşıp karanfil dağıtarak mahalle çocuklarını yaz kursuna davet etti. Yüzlerce genç yetiştirdi, Üniversite okuttu.

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]