19 Şubat 2019, 12:14 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

BAŞÇİFTLİĞİ BİR DE SONBAHAR DA GÖRÜN

BAŞÇİFTLİĞİ BİR DE SONBAHAR DA GÖRÜN

MUSA ÖZDEMİR

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 805 kez okunmuştur

Başçiftlik’te olmak..
 
Güzellikleri seyretmek, sonbaharda akıp giden dereleri dinlemek, yeşilden sarıya doğru renklerin değişimine şahit olmak..
 
İrem cennete özenmektir.
 
Başçiftlik’de bu mevsimde bulunmak cennet özlemi çekenler için bir dinlencedir. Yüce Mevlam, Cennetin güzelliklerini insana hissettirmek için bazen yeryüzü cennetleri kurmuştur. Başçiftlik de bu yeryüzü cennetlerinden bir tanesidir.
 
Başçiftlik, Tokat’ın en uzağında olan ilçelerden bir tanesidir. Yaklaşık 82 kilometrelik bir mesafe. Bir gün arabanıza binin ve Başçiftlik sınırlarına girin. Değişimi göreceksiniz. Sarı ve yeşil tonlarının uyumu sarhoş olacak, kuşların cıvıltıları ile sarhoş olacaksınız. 1425 rakıma çıktığınızda kendinizi Allah’u Ekber demekten alamayacaksınız.
 
Başçiftlik’te olmak..
 
Şehrin hengamesinden, egzoz gazlarından, iş makinalarının gürültüsünden ve anlamsız tartışmalardan uzaklaşacaksınız. Fotoğraf makinanızı alacaksınız ve her güzelliği kartpostal tadından resimleyeceksiniz.
 
Mikroskopla canlıları incelediğimizde büyüleniriz, teleskopla evrene baktığımızda bir o kadar küçüldüğümüzü hissederiz. Oysa Dünyadaki bütün güzellikler kadraja yalın bir halle yansır. Hele hele Başçiftlik’in tepelerini, derelerini, faunasını, habitatını çekmek kadrajda daha da anlamlıdır.
 
Fotoğrafı tanımak, düzgün kadrajdan bakabilmek çevreyi keşfetmek, toplumsal sorunları tanımlamak açısından da önemlidir. Fotoğrafta bir insan gözünün bakış açısı onun ufkunu, kişiliğini, hatta bilimselliğini ortaya koyar. Bu açıdan fotoğrafçılık insani erdemleri ortaya çıkarma açısından önemli bir görsel sanat dalıdır.
 
Başçiftliklilerin, cennet gibi doğanın, hayvanların, şehirlerin fotoğrafını çekmek fotoğrafçı için anlatılamayacak kadar güzel ve heyecan verici bir deneyimdir.
 
Cemil Meriç, "Sanatçının tek vazifesi vardır bence: İnsanları birbirine sevdirmek. İki insanı veya iki milyar insanı. Sanat bir heyecan seyyalesiyle kilometrelerin ve asırların ayırdığı kalpleri birleştiren büyüdür" der.
 
Kendinize vakit ayırın ve Başçiftlik’in yolunu tutun.
 
Döndüğünüzde tavırlarınızda bile değişme olacak. Sanat dalları davranışımızı, karakterimizi, adalet ve sempati hislerimizi gün yüzüne çıkarır. Sanatla ortaya konulan ürünler de uygarlığımızı, medeniyetimizi ortaya çıkarır.
 
Bir gün bir farklı iş yapın Başçiftlik’in yolunu tutun.. Kendinizi ve doğayı yeniden keşfedin.
 
Pişman olmayacaksınız..


 Kelkit Havadis internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Kelkit Havadis Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Fatih Hürrem Çavuş Camisi'nin sıra dışı imamı: Metin Kaçar
Fatih Hürrem Çavuş Camisi'nin sıra dışı imamı: Metin Kaçar
Fatih'teki Hürrem Çavuş Camii imamı Metin Kaçar kafalardaki bir imam portresinden çok daha fazlasını ifade ediyor. Kapı dolaşıp karanfil dağıtarak mahalle çocuklarını yaz kursuna davet etti. Yüzlerce genç yetiştirdi, Üniversite okuttu.

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]