30 Temmuz 2018, 15:23 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

KÖKSAL SOMUNCU'NUN ARDINDAN

KÖKSAL SOMUNCU'NUN ARDINDAN

YAKUP ORAKCI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 492 kez okunmuştur

Güzel insanlar bu fani âlemdeki görevlerini tamamlayıp birer birer Hakk’a yürüyorlar. Son olarak Gürsel Somuncu’nun kardeşi Köksal Somuncu’yu ebediyete uğurladık. Hayatı güzel ve anlamlı yaşayan bir ailenin ferdi için son görevimizi yerine getirdik. Allah rahmet eylesin, mekânı cennet olsun.
 
Çok hüzünlü bir cenaze töreniydi. Acı büyüktü. Rahmetli Duran Emmim (Amcam) derdi ki; “Yeğenim baban ölür, annen ölür, fakat kardeşin öldü mü âlem ölür” demişti. Gürsel Somuncu’da dün bu acıyı gördüm ve derinden etkilendim.
 
Ben de yaşamıştım ablamın, abimin cenazelerinde aynı acıyı, aynı hüznü… O günlerde acımı paylaşan, hüznüme ortak olan kişilere karşı ayrı bir dostane tutumum var. O gün yanımda olanların, acımı paylaşanların şahsıma karşı yapmış oldukları yanlışları bile doğru olarak görmeye başladım. Acıların paylaşıldığında nasıl azaldığını, insanın içindeki hüznün nasıl dağıldığını bilirim. Tokat’ta hatırı sayılır bu güzel ailenin bir ferdinin cenaze namazında bulunmayı, kıymet verdiğim Gürsel Somuncu’nun acısına ortak olmaya kendimde bir görev bildim.
 
Gürsel Somuncu’nun kardeşinin cenazesinde gözlemde bulundum. Etik bir davranış olmaya bilir, ama çevremde olup bitenlere baktım. Genellikle bir bölgenin eşrafından olan kişilerin cenazelerinde, düğünlerinde günümüzde protokol denilen kelli felli insanlar olur. Lüks arabalar, makam arabaları hemen göze çarpar.
 
Köksal Somuncu’nun cenazesinde bir farklılık vardı! Toplumun her katmanında insanlar cenazede saf tutuyordu. Bir tarafta milletvekilleri, siyasiler, sivil toplum örgütü temsilcileri… Diğer tarafta simitçi, berber, hizmetli, inşaat işçisi, köylüsü, çiftçisi...
 
Herkes iç içe Köksal Somuncu’ya son görevini huşu içinde yerine getirmek için saf tutmuştu. Böyle bir cenaze merasimi herkese nasip olmaz.
 
Demek ki Somuncu ailesi insan biriktirmiş. Çayı, kahvesi içilmiş, hatırı sayılmış. Evet.. İtibarlı olabilirsiniz, Fakat hem itibarlı hem de hatırınızın sayılması çok az insana nasip olur. Biliriz ki, nice zenginlerin salından tutulurken homurdanma sesleri yükselir. Kimi amirler vardır ki, cenazesine cebren gidilir.
 
Gürsel Somuncu’nun acısını paylaşmaya gidenler gönülden, yürekten ordaydılar. Herkes bu hüzünlü acıyı paylaşmak için oradaydı. Şairin dediği gibi, “Güzel bir insanının, güzel bir ata bitip gidişine” şehadet etmek için oradaydılar.
 
Köksal Somuncu, mekânın cennet olsun, nur içinde yat. Şehitler komşun olsun. Güzel insan Gürsel Somuncu, acını paylaşıyorum. Sabrı cemil ile hareket et. Biliyoruz ki, Hak vaki olunca, hepimizin buluşma noktası burası olacak.
 
Saygılar... Yakup Orakçı


 Kelkit Havadis internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Kelkit Havadis Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]