02 Ağustos 2019, 15:11 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TOKAT' NE KADAR SEVİYORUZ?

TOKAT' NE KADAR SEVİYORUZ?

MUSA ÖZDEMİR

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 807 kez okunmuştur

Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve Tokat Sivil Kalkınma Platformu işbirliği ile hazırlanan, “Tokat’ta Üret, Tokat’ta Tüket, Tokat’ı Sev” kampanyası başlatıldı.
 
Kampanya güzel mi? Sloganın ilk ayağı Tokat’ta Üret. Evet güzel.
 
Tokat’ta üreteceğiz, nasıl üreteceğiz? Tarım ürünlerinden başlayalım. Yatırım yaptınız, devlette destek verdi, Allah’ın izni ile de bereketli bir yıl geçti, bol ürün elde ettiniz.
 
Eğer fiyatlar düşerse, ürününüz tarlada kaldı demektir. Çünkü ürünü tarladan topladığınızda verdiğiniz işçilik ücreti ve diğer maliyetler elde edeceğiniz gelirden daha yüksek oluyor.
 
Bazı ürünleri depolayıp, piyasaya azar azar arz etmeyi düşündüğünüzde, adınız stokçu, fırsatçı oluyor. Hatta hainlikle suçlanıyor, deponuza baskınlar düzenleniyor.
 
Demek ki tek başına üretim yetmiyor. İyi bir pazarlama stratejisi yapmanız gerekiyor. Hain konumuna düşmemek için de bunu devletin ve mesleki kuruluşların yapması gerekiyor. Seçim döneminde açılan tanzim satışlar ve tarım kredi kooperatifleri örneğinde olduğu gibi. Zaten depolama maliyetleri üreticinin kaldırabileceği bir durum değildir.
 
Sloganın ikinci ayağı Tokat’ta Tüket. Burada biraz kafiye olsun diye düşünülmüş. Zaten vatandaş ürettiğini bir şekilde tüketiyor. Çok olduğu zaman geleneksel metotlarla stokluyor. Stokluyor deyince aman yanlış anlaşılmasın. Kurutuyor, salamura yapıyor, derin dondurucuya koyuyor.
 
Tokat’ta domates varken, kimde başka illerden domates almıyor. Tokat yaprağı varken, kimde Manisa’dan yaprak getirmiyor. Niksar Cevizi varken, kimse Kaman’dan ceviz sipariş etmiyor.
 
Fakat Çin’den gelen mallara kimse engel olamıyor. Hangimiz cep telefonu, bilgisayarı, televizyonu, hediyelik eşyası Çin menşeili değil?
 
Demek ki, Tokat’ta Tüket demenin fazlaca bir anlamı yok.
Nerede, ne tüketirsek tüket menşei Tokat olsun, denilebilirdi.
 
Kampanya’nın üçüncü ayağı Tokat’ı Sev. Kampanyanın can alıcı noktası burada. Tokat’ı seviyoruz, hem de çok seviyoruz. Fakat lafta kalıyor. Tokat’ta kalmıyoruz, sürekli göç veriyoruz.
 
Tokat’ı seviyorsak, dünyanın neresinde olursak olalım Tokat için bir çivi çakmamız gerekiyor.
Eğer işadamı isek yatırım yapmalı, yatırımlara ortak olmalıyız.
Bürokrat isek Tokat için ne yapabilirizin planlaması içerisinde olmalıyız.
 
Eğer bir yere hediyelik eşya göndermemiz gerekiyor, yerel, otantik hediyelik eşyaları ve ürünleri tercih etmemiz gerekiyor.

Yani Tokat’ı sevmenin bir maliyeti olmalı.
Ben Tokat’ı seviyorum diyerek sevgi olmaz.
Sevgi bedel ister, fedakârlık ister.
 
Her şeye rağmen bu kampanyada yer alan Valimiz Ozan Balcı’ya, Belediye Başkanımız Eyüp Eroğlu’na, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Dr. Ali Çelik’e Tokat Sivil Kalkınma Platformu üyeleri Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanımız Fehmi Çankaya’ya ve Tokat Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanımız Ahmet Hamdi Aydoğan’a teşekkür ediyorum.
 
Niyet hayır, akıbet hayır olsun.


 Kelkit Havadis internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Kelkit Havadis Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Fatih Hürrem Çavuş Camisi'nin sıra dışı imamı: Metin Kaçar
Fatih Hürrem Çavuş Camisi'nin sıra dışı imamı: Metin Kaçar
Fatih'teki Hürrem Çavuş Camii imamı Metin Kaçar kafalardaki bir imam portresinden çok daha fazlasını ifade ediyor. Kapı dolaşıp karanfil dağıtarak mahalle çocuklarını yaz kursuna davet etti. Yüzlerce genç yetiştirdi, Üniversite okuttu.

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]