20 Ağustos 2019, 12:07 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

VEFASIZLIK İNSANI YOLDA BIRAKIR

VEFASIZLIK İNSANI YOLDA BIRAKIR

MUSA ÖZDEMİR

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 673 kez okunmuştur

Hep “vefa” der, dururuz. Her yerde her zaman “vefa” ararız. Fakat bizim vefalı olmamız gerektiği zaman yapılanları unutur, yolda bulduklarımızı yola çıktıklarımızla takas ederiz.
 
Aslında takas edilen yitirdiğimiz değerlerimizdir, insanlığımızdır. Düşünün bir adam belediye meclisi üyesi olmuştur, muhtar olmuştur. Bu makamı elde ederken kendisine yardımcı olan, yanında olan dostlarını, seçimlerden sonra unutur.
 
Eskilerin bir sözü vardı; “Bir dosta sahip olmak istiyorsan ilk önce sen bir dost ol.” Ne anlamlı bir söz, yol haritası edilecek bir düstur. Peki insanlar ne yapıyor, dostluğu, vefasızlığı kendisinde ilke ediniyor, başkalarından bu değerleri bekliyor.
 
Evet dön bir arkana bak, sonra aynaya bak. Vicdan muhasebesi yap.
 
Dostların ziyaretlerine yavaş git felaketlerine koşa koşa. Çünkü ödemen gereken bir vefa var. Bunu maddi olarak düşünmeyeceksin, manevi olarak düşüneceksin. Maddi değerler yok olur, harcanır gider, manevi değerler ise büyüyerek hayatın her aşamasında düstur olur.
 
Ahmet Muhip’in bir sözü vardır: “Dünyada belki en geçici en vefasız şey dostluktur. Bir elbise bile bir dosttan fazla dayanıklıdır.”
 
Evet dostluk, vefa bir elbise kadar dayanıklı değilse, insan olmanın ne kıymeti kaldı.
 
“Bir fincan kahvenin kırk yıllık hatırı” size ne kadar yakın ve sıcak geliyor? Hatırı olanlar, hatırladıklarımız, vefa gösterebildiklerimizin sayısı çift haneli rakamlara ulaşabiliyor mu? Makamlar gelip geçicidir, mal mülk emanettir.
 
Aslolan insani kâmil olmaktır.
 
Esas olan olgun, karakterli, onurlu insan olmaktır.
 
Bu değerler yoksa insanın kendisini sorgulaması gerekir.
 
Beydaba, “Yastık diye başını ateşe dayayan, yatak diye yılanların üzerine yatan bir adam emniyet ettiği bir dostundan düşmanlık sezen bir adamdan daha rahat uyur.”
 
Düşünün emniyet beklediğiniz birinden düşmanlık, vefasızlık gördüğünüzü! Dünyanız ters düz olmaz mı? İnsan bellediğiniz yılan çıkarsa, nasıl bir ruh haletine düşersiniz.
 
Hayat, bir gün yaptığımız hataların, yok ettiğimiz, kırıp döktüğümüz, tüketip heba ettiğimiz değer ve duyguların, vefasızlıklarımızın bedelini bizden soracak ve mutlak surette tahsil edecektir.
 
Hoyratça kullandığımız arkadaşlıklarımızın, eskimeden tükettiğimiz dostlukların, savurganca harcadığımız sevgilerin hazin hatırlatmalarıyla bir gün yapayalnız kalacağımız aşikârdır.
 
Ne demiş Aldous Huxley? “İnsan düşmekten değil düşerse hadi kalk diyebilecek bir dost sesi duyamamaktan korkar.”
 
Evet… Vefa konusunda, toplumsal ve bireysel anlamda duyarlı olduğumuz söylenemez. Kötülük iz bırakır gider, iyilik tez unutulur.
 
İnsanı insan, toplumu toplum yapan bir güzelliktir vefa…
 
Dostlar arasında, arkadaşlar, kardeşler arasında olmazsa olmaz bir haslettir vefa…
 
Üzerimizde hakkı ve hukuku olan insanların zor zamanlarında yanında değiliz. Az biraz mesafe aldığımızda, bizde emeği olanları görmezlikten geliyoruz.
 
Ne Müslümanlığımıza ne Türklüğümüze yakışıyor.
 
Ne acı değil mi?


 Kelkit Havadis internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Kelkit Havadis Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Fatih Hürrem Çavuş Camisi'nin sıra dışı imamı: Metin Kaçar
Fatih Hürrem Çavuş Camisi'nin sıra dışı imamı: Metin Kaçar
Fatih'teki Hürrem Çavuş Camii imamı Metin Kaçar kafalardaki bir imam portresinden çok daha fazlasını ifade ediyor. Kapı dolaşıp karanfil dağıtarak mahalle çocuklarını yaz kursuna davet etti. Yüzlerce genç yetiştirdi, Üniversite okuttu.

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.059 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]