07 Mayıs 2020, 04:42 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

BİR DOSTUMU KAYBETTİM; ÖMER DÖNGELOĞLU

BİR DOSTUMU KAYBETTİM; ÖMER DÖNGELOĞLU

MUSA ÖZDEMİR

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 532 kez okunmuştur

Ecel tavanını delen olmadı,
Gidenlerden geri dönen olmadı.
Bu öyle bir muammadırki,düşün:
Esrâr-ı derûnun bilen olmadı.
Ömer Döngeloğlu Hocamızı kaybettik.
Hüznümüz çok, bize düşen hüsnü şehadet..
 
Toplumlara rol model olabilecek ve genç nesillere önderlik yapabilecek şahsiyetlere her dönem ihtiyaç duyulmuştur. Bu ihtiyaç özellikle yakın tarihimizde, ahlaken ve fikren fetret dönemi diyebileceğimiz bir zaman diliminde kendisini derin bir şekilde hissettirmiştir.

Ömer Döngeloğlu Hoca böyle bir dönemde yaşamış ve yaşantısı ile hem çevresine hem de topluma örnek olmuş, mümtaz şahsiyetlerden birisiydi. Hocamaz, hem öğrencilik yıllarından hem da daha sonraki hayatında kendini ilme ve eğitime adamıştı.
 
Yüce Rabbimizin, insanlığa son resul, en güzel örnek olarak gönderdiği Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v), Allah yolunda bizim en büyük kılavuzumuzdur. Ömer Döngeloğlu da kendisine Peygamberimizi kılavuz olarak gören ve hayatını hep ona göre dizayn eden bir kişiydi. Onun kısacık ömrü bu dizayn sayesinde örnek bir şahsiyet, mümtaz bir kişilik olarak zihinlerde yer etmesine yetmiştir.
 
Bir fikir adamı ve düşünür için eser; bir muhasebedir, murakabedir, mefkûredir; bir teşhis ve tespittir. Rol model olan kişi, diğer kişilere yol açar ve yol gösterir. Bu açılardan baktığımızda da Ömer Hoca, tüm topluma örnek olmuştur.
 
Müslümanlar için ahlakın kaynağı dindir. İslam ahlakıdır. Peygamberimiz "Güzel ahlakı tamamlamak üzere" gönderilmiştir. "İyi ahlak nedir?" sorusuna Peygamberimiz, bir ayeti hatırlatarak; "Hakkı al, ma'rufu emret, cahillerden sakın" cevabını vermektedir. Ömer Döngeloğlu bu bilinç ve sevda ile hep hakkı savunmuş, çevresindekileri kötülüklerden uzak tutma konusunda efor sarf etmiştir. Bu çabası ve misyonu onu  vakar sahibi bir kişilik yapmıştır. Hocamız edebiyle de karşısındakileri derinden etkileyen bir özelliği vardı.

Namaz kılma konusunda çok hassastı ve namazı da cemaatle kılmayı tercih ederdi. Namaz konusundaki hassasiyeti inancı ve yaşantısında da kendisini net bir şekilde gösterirdi. İnancı konusunda hep tavizsiz davrandı.
 
Ahlaki norm olarak, modellenmesi gereken zat Peygamberimizdir. Peygamberimizin her vasfının, tutum ve davranışının günümüz insanına "rol model" olarak sunulması gerekir. Âlimler peygamberlerin varisleri olarak Peygamberimizden aldıkları rol modelliği kendi şahıslarında uygulayarak gençlere ve kendilerinden sonrakilere örnek olma gibi bir mecburiyetleri bulunmaktadır. Ömer Döngeloğlu Hoca bu konuda üzerine düşün sorumluluğu yerine getirerek gençlere rol model olmuş ender şahsiyetlerden birisidir.
 
Seminerlere, konferanslara, televizyon programlarına, kitlesel ibadetlere önem verirdi. Bu konuda yapılan çağrılara mutlaka karşılık verirdi. Tam bir aksiyon adamıydı. Necip Fazıl Kısakürek'in 31 Mart 1939 tarihli bir yazısında ifade edilen halleri onda görmek mümkündü: "Onun için bizi uyku değil, uyanıklık; yatak değil, kaldırım; tokluk değil, açlık; sıhhat değil, maraz; selim âdet değil, sakat huy; tek kelimeyle huzur değil, ıstırap emzirdi.”
 
Mehmet Akif, Türk gençliğini “Asımın nesli” olarak niteler ve o gençliğin resmini ayrıntılı biçimde çizer. Mehmet Akif, Türk gençliğinde görmek istediği vasıfları şöyle sıralar. 1. Beden yapısı 2.Ruh yapısı 3.Tahsil ve terbiye 4. İlim 5.Çalışkanlık 6. Ümit ve azim 7. Dindarlık 8. Ahlak 9. Vatan sevgisi. Ömer Döngeloğlu, kendi nefsinde uyguladığı bu hasletleri, topluma aktarmak için de ciddi uğraşlar vermiştir.
 
Mehmet Akif Ersoy ve Necip Fazıl Kısakürek’in görmek istediği ve uğrunda bir ömür harcadığı dava insanı gençlik yetiştirme ve topluma yön verme konusunda Döngeloğlu hocamız ömrünü harcamıştır. Zaten örnek insan olmak kolay değildir, meşakkat ister, emek ister, fedakârlık ister.
 
Naif kişiliğinin de etkisiyle Hocamız, insanları kırmaktan imtina ederdi, son derece hassas davranırdı. Onun yaşantısın her aşamasında inandığı davanın kodları, ölçüleri vardı. Böyle az yetişen, insanlara örnek olan kişilerin unutulmaması ve unutturulmaması gerekiyor.

Merhum Ömer Döngeloğlu hocamıza Allah teala rahmet eylesin. Mekânı firdevs olsun.
 
Evet, bizler şahitlik ederiz ki güzel bir mümin idi. Güzel insanları bizlere anlattı. Hem ağladı hem ağlattı. Bu gök kubbede hoş bir sadâ bıraktı.
 
Rahman ve Rahim Olan Rabbimiz kendisine rahmeti ile muamele etsin. Onu ahirette severek anlattığı güzel insanlar ile beraber kılsın.
 
Hocamızın Muhterem Zevcelerine hayırlı acil şifalar ve yakınlarına da sabrı cemiller ihsan etsin.
 
Âmin...


 Kelkit Havadis internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Kelkit Havadis Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Fatih Hürrem Çavuş Camisi'nin sıra dışı imamı: Metin Kaçar
Fatih Hürrem Çavuş Camisi'nin sıra dışı imamı: Metin Kaçar
Fatih'teki Hürrem Çavuş Camii imamı Metin Kaçar kafalardaki bir imam portresinden çok daha fazlasını ifade ediyor. Kapı dolaşıp karanfil dağıtarak mahalle çocuklarını yaz kursuna davet etti. Yüzlerce genç yetiştirdi, Üniversite okuttu.

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]