02 Haziran 2018, 07:24 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

SİYASET CESARET İSTER

SİYASET CESARET İSTER

YAKUP ORAKCI

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 562 kez okunmuştur

Bir seçim dönemine daha girdik. Her seçimde siyasiler “Bu seçim diğerleri gibi değil, bu seçim geleceğin belirlenmesi seçimidir” der. Bence her seçim önemlidir, ülkenin geleceğini oylar, geleceğimizi belirleriz. Her seçim bu anlamda bir kavga değildir, bir yenilenmedir, değişimdir, yeniden diriliştir.
 
Önemli olan seçimlerde sizin yer aldığınız saftır. Yazıma Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sözü ile başladım. Korkaklıkla hareket eden, siyaset yapma cesareti gösteremeyenlerin ülke politikaları üzerine söz söyleme hakkı yoktur.
 
Evet, milletvekilliğine aday olmak her şeyden evvel medeni cesaret ister. Şehrine, ülkene, insana hizmet etmek bir zanaattır, bir erdemdir.
 
Bir şehirde yaşayanlar kendilerini tabii olarak seçeceklerdir. Fakat bundan da önce milletvekili olarak görmek istediklerimizin de ortaya çıkması, aday olması gerekiyor. Listelere konulan isimler birbirinden değerli olabilir. Ancak listede görmek istediğimiz çok değerler de vardır.
 
İster sevelim, ister sevmeyelim. Bu işe talip olan ve listeye giren isimleri de tebrik etmek, takdir etmek gibi bir mecburiyetimiz bulunmaktadır.
 
24 Haziran’da sandık başına gidiyoruz. Peki, listelerde kimi görmek istiyorum? Bir Tokat sevdalısı olarak gönlümden geçenleri sizlerle paylaşmak istiyorum.
 
MHP’de Abdurahman Başkan’ı Ümit Sarıtaşlı’yı, Murat Polat’ı, Cahit Açıkkapı, Süleyman Kaya, Veli Gökyıldız, Ayhan Özçelik isterim. Çünkü bu isimler Tokat için kıymetlidir ve daha önce yaptıkları ile kendi kitlelerinin gönüllerinde taht kurmuşlardır.
 
AK Partiye gelince; mevcut vekillerimizden ikisinin devam etmesini canı gönülden isterim. Buna ek olarak çoğu hizmette imzası bulunan Şükrü Ayalan'ı, Niksar-Tokat arası yolumuzda emeği inkar edilemeyecek Dilek Yüksel'i, Ergün Dağcıoğlınu, Hüseyin Gülsün'ü Mustafa Arslan’ı, Cüneyid Aldemir’i, Adem Dizer’i listede gözüm arar.
 
Tokat CHP’siz olmaz. CHP’de Feramuz Şahin’in milletvekilliği Tokat’ımıza çok kazanım sağlar. Orhan Düzgün, Orhan Diren, Çağdaş Kurtgözü, Devrim Gül, Hidayet İpek Tokat ve Tokat siyasetine katkı yapmışlardır ve yapmaya da devam edeceklerdir.
 
Siyaset sahnesinin yeni partisi İYİ Parti'den ise Fatih Demirkol, Ömer Sağol, Mine Baş, Rafet Erdem, Erkan Er, Erkan İkikat aklımıza gelen isimler arasında yer alıyor.
 
Saadet Partisi'nde Nizamettin Aydın, Mesut Doğan isimleri ön plana çıkıyor.
 
Gelelim duayen siyasetçilere..
 
Ve her dönem Tokat ve Tokatlı’nın gönlünde taht kuran Ali Şevki Erek ve Metin Gürdere siyaset üstü isimlerdir. Bu isimler Tokat’a hizmette öncülerdir ve Tokatlıların beklediği adaylardır.
 
Tabi şu bir gerçek ki sevdiğimiz isim çok, ancak Tokat'ın beş vekili var. Türkiye genelinde Tokatlıların sayısı geçtiğimiz günlerde de açıkladığım gibi 1 milyon 330 binin üzerinde.
 
Bu şu anlama geliyor 155 bin kişiye bir milletvekilliği düşen Türkiye’de Tokat’ın 10 milletvekili hakkı var. Ben buna bir daha ekliyor ve 11 milletvekili istiyorum.
 
Bunun beşi sılada, altısı diğer illerimizden olmalıdır.
 
İstanbul’da Tokatlının hamisi Harun Karaca’nın var olmasını gönlüm arzu eder. Dursun Çiçek hakeza aynı. Sendikacılarımız var onların daha aktif siyasette olmasını temenni ederim. Metin Memiş, Necmettin Akarslan vs..
 
Vekillik ne kadar önemli ise de bürokrasi de o kadar önemlidir. Türkiye’nin merkezi olarak yönetildiğini düşündüğümüzde, köşe taşı niteliğindeki bürokratlarımız Tokat’ta hizmette çok önemlidir.
 
Kemal Korkmaz paşayı Tokat mutlaka değerlendirmelidir bana göre. Halk, Tokatlı davet ederse siyasi partilerimiz davetçi olur diye düşünürüm ve Tokat olarak kazanım sağlayacağımıza hiç şüphem yoktur.
 
Ve derim ki; insanımızdan bir oy almanın ne kadar zor olduğunu bilirim. Hayatında apartman yöneticiliği için bile bir oy istemeyenin siyasetciyi bu kadar rahat eleştirmesini de pek anlamlı bulmuyorum.


 Kelkit Havadis internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Kelkit Havadis Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine röportaj
Euroaz Tarım Ürünleri Gıda San. ve Tic. Ltd. Şti. Genel Müdürü Adnan Atmaca ile yaş sebze ve meyve ihracatı üzerine keyifli bir röportaj.

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]