23 Kasım 2018, 12:39 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

AK PARTİ / MHP İTTİFAKI YENİDEN KURULUR MU?

AK PARTİ / MHP İTTİFAKI YENİDEN KURULUR MU?

MUSA ÖZDEMİR

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 1048 kez okunmuştur

Sert açıklamalarla sona eren AK Parti, MHP İttifakı yeniden gündeme geldi. AK Parti'nin MHP ile yerel seçim işbirliği yapmak istemesinin nedeni Ankara ve İstanbul ile ilgili olarak yaptırdıkları kamuoyu ölçümleridir. Görünen o ki iktidar partisi bu önemli iki ilde de Büyükşehir Belediyelerini kaybediyor.
 
Zamanında Turgut Özal'ın ANAP'ı da bu iki ilin belediyelerini rakibi SHP'ye kaptırdıktan sonra kan kaybetmeye başlamış ve sonunda iktidardan olmuştu. İşte bu nedenle; AK Parti harekete geçti ve daha önce "Yerel seçim işbirliği yapmayacağız" dediği MHP'nin kapısını yeniden çaldı. Peki bu ittifaktan beklenen ne? AK Parti'nin Ankara, İstanbul ve İzmir adayları belli oldu! 3 ismi MHP'de destekleyecek. Belirlenen merkez ilçe adaylarında ise değişikliğe gidiliyor.
 
CHP-İYİ Parti ittifakı Mansur Yavaş’ı aday gösterirse AK Parti – MHP’nin ortak adayı Mehmet Özhaseki’nin kazanması zor gözüküyor.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasında gerçekleşen görüşme sonrası kulislerde konuşulan ittifak senaryoları artıyor. En çok konuşulan senaryo MHP bu üç büyükşehirde aday çıkarmayarak AK Parti'ye destek verecek deniyor.
 
MHP’NİN DESTEKLENECEĞİ İLLER
 
Bunun dışındaki iller için net bir sayı konuşulmadığı ama üzerinde çalışılacak iller arasında MHP'nin hassasiyet gösterdiği Manisa, Mersin, Osmaniye'nin olduğu ayrıca Balıkesir için de işbirliği aranacağı kulislerde konuşuluyor. Fakat Manisa'da MHP yerel seçimlerde aldığı oyun yarısını bile genel seçimlerde alamadı. Bu gerçeklik göz önüne alınırsa burada da ittifak zor gözüküyor.
 
Adana da önemli... MHP bir önceki yerel seçimde aldığı belediye başkanlığını korumak istiyor. Ancak AK Parti için de kritik bir il. Genel seçimde yüksek bir oy oranı alınmıştı. MHP Hüseyin Sözlü'yü aday göstereceğini çok önce ilan etti. Adana konusunda nasıl bir karar çıkacak henüz belli değil. Çünkü MHP bu ilde de çok düşük oy aldı.
 
Kağıt üzerinde planlar yapılması, ittifaklar kurulması, milletin iradesi üzerinde siyaset mühendislikleri denemelerinin yapılması sonuçları fazla değiştirmeyecek gibi gözüküyor.
 
Tüm bunlar iki partinin genel başkan yardımcıları Sadir Durmaz ve Mehmet Özhaseki'nin yapacağı çalışmalarda netleşecek.


 Kelkit Havadis internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Kelkit Havadis Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Fatih Hürrem Çavuş Camisi'nin sıra dışı imamı: Metin Kaçar
Fatih Hürrem Çavuş Camisi'nin sıra dışı imamı: Metin Kaçar
Fatih'teki Hürrem Çavuş Camii imamı Metin Kaçar kafalardaki bir imam portresinden çok daha fazlasını ifade ediyor. Kapı dolaşıp karanfil dağıtarak mahalle çocuklarını yaz kursuna davet etti. Yüzlerce genç yetiştirdi, Üniversite okuttu.

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]