23 Kasım 2018, 12:39 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TOKAT SEÇİMLERİ VE METİN GÜRDERE FAKTÖRÜ

TOKAT SEÇİMLERİ VE METİN GÜRDERE FAKTÖRÜ

MUSA ÖZDEMİR

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş
Bu köşe yazısı 881 kez okunmuştur

Tokat, AK Parti'nin kalelerinden birisi. 2002 yılından bu yana hem genel seçimlerde hem de yerel seçimlerde AK Parti, yıllardır Tokat'ta seçimleri çok rahat kazandı.
 
Yerel seçimlerde MHP’nin 2014 yılında yapılan yerel seçimlere kadar ilçeler bazında bir ağırlığı vardı. 2014 yılındaki seçimlerde AK Parti, günün siyasi konjonktürünü de iyi kullanarak tüm ilçeleri kazandı.
 
Şu anda Türkiye’de bir ekonomik kriz var. Vergi affı, bedelli askerlik ve imar affı ile toplanan paralarla krizin üstü şu anda örtülüyor. Bir de son günlerde herkesin dillendirdiği yılsonuna kadar kesilen trafik cezaları olayı var.
 
Ekonomik krizin ile işleri durgunlaşan, hayatı zorlaşan özel sektör temsilcileri trafik cezaları ile de öfkelenmiş gibi gözüküyor. 2019 yılında bu öfkeyi örtmeye yönelik olarak stratejiler geliştirileceği söyleniyor.
 
Evini barkını terk etmiş, başka il ve ilçelere göç etmiş, işsiz kalmış, ailesi dağılmış bu kızgın kitleyi bu sefer nasıl ikna ederler bilemiyorum.
 
Tüm bunları üst üste koyduğunuzda 2019 yerel seçimleri adaydan daha ziyade merkezi hükümetin oylandığı bir seçim gibi gözüküyor. 2014 yılında merkezin politikaları ile kazanılan belediyelerin, 2019 yine merkezin politikaları ile kaybedileceği yüksek sesle dillendirilir oldu. Buna ilave olarak yerel seçimlerde AK Partili Belediye Başkanlarının başarı ve başarısızlıkları da sonuçları etkileyecektir.
 
AK Parti Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun tekrar adaylığı garanti gibi gözüküyor. Eroğlu güzel işler yaptı, vatandaşla diyalogu kuvvetli oldu. Bu seçimlerde rakipleri de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. MHP Tokat İl Başkanı Onur Çalışkan da görevinden istifa ederek Tokat Belediye Başkanlığına aday adaylığını açıkladı.
 
Bir de Metin Gürdere faktörü var. İYİ Parti’nin Metin Gürdere’yi aday göstereceği fısıltı gazetesi tarafından yayıldı. Kulislerde Metin Gürdere’nin adaylığının Tokat’ta seçimleri etkileyeceği bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor. Anavatan Partisinde üç dönem milletvekilliği yapan, Genel Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan ve 55. Hükümet döneminde Devlet Bakanlığı yapan Metin Gürdere’nin Tokat’a katkısı ve Tokatlılara desteği yıllar geçmesine rağmen hafızalardan silinmedi.
 
Peki, 2014 yılında yüzde 52 oy ile seçilen Eyüp Eroğlu, karşısına bu adaylar çıktığında seçimi rahat kazanabilir mi? Hiçbir seçimin garantisi yoktur. 2009 yerel seçimlerini yaşayanlar bu durumu çok iyi bilirler. AK Parti, MHP, İYİ Parti ve Saadet Partisinin kuvvetli adaylar çıkarması seçimde CHP faktörünü ortaya çıkarabilir.
 
Anketler gösteriyor ki, AK Parti’den MHP’ye ciddi bir oy kayması bulunuyor. İYİ Partinin yüzde 10 oyunun üzerine Metin Gürdere’nin ahde vefaya dayalı, alacağı kişisel oylar da AK Parti’nin oyunu da bölecektir.
 
CHP, Tokat’ta güçlü bir adayla çıkar mı, yoksa AK Parti’nin karşısındaki en güçlü rakip partiyi mi destekler şu anda bilemiyoruz. Fakat Tokat’ta en az üç partinin seçimlerde iddialı olduğunu söyleyebilirim. AK Parti, MHP ve İYİ Parti, Tokat’ta seçimi kazanmak için asılacaklardır. Seçmen kimi tercih eder, kim seçimi kazanır bunu hep birlikte göreceğiz.
 
Son söz olarak şunu söyleyeceğim, her insan seçiminde özgürdür, fakat her seçimin bir bedeli vardır.


 Kelkit Havadis internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Kelkit Havadis Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

RÖPORTAJ

Fatih Hürrem Çavuş Camisi'nin sıra dışı imamı: Metin Kaçar
Fatih Hürrem Çavuş Camisi'nin sıra dışı imamı: Metin Kaçar
Fatih'teki Hürrem Çavuş Camii imamı Metin Kaçar kafalardaki bir imam portresinden çok daha fazlasını ifade ediyor. Kapı dolaşıp karanfil dağıtarak mahalle çocuklarını yaz kursuna davet etti. Yüzlerce genç yetiştirdi, Üniversite okuttu.

E-BÜLTEN ABONELİK

Gazetemiz Basın Ahlak Yasasına Uymayı Kabul Eder. Özel ilan ve reklamlardan doğabilecek sorumluluk ilan sahibine aittir. Gazetede neşredilen yazılardaki fikir sorumluluğu yazarına ait olup yayınlanan veya yayınlanmayan yazılar geri verilmez.

Adres : Yeşilırmak Mah. Orkide Sok. Saymaz Apt. Zemin Kat No: 8 TOKAT
Tel : (0356) 212 4884
Gsm : (0546) 449 5162
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]